Naučnici su potvrdili da su ekstremne temperature tokom jula 2024. godine u Evropi i Mediteranu bile rezultat klimatskih promena uzrokovanih ljudskim aktivnostima. Međunarodni tim naučnika iz Velike Britanije, Holandije i Francuske objavio je istraživanje koje pokazuje da bi ovakav toplotni talas bio praktično nemoguć bez uticaja fosilnih goriva na klimu.
Ekstremne vrućine, poput onih koje su zadesile Mediteran tokom jula, više nisu retka pojava i očekuju se jednom u deset godina u zemljama Mediterana. Uz nastavak zagrevanja planete, postoji očekivanje da će toplotni talasi postati češći i intenzivniji u budućnosti.
Srbija se takođe nalazi u regiji Mediterana i jugoistočne Evrope koja je označena kao „vruća tačka“ klimatskih promena, s obzirom na brže zagrevanje u odnosu na svetski prosek. Letnji toplotni talasi u Srbiji postaju sve češći i intenzivniji, a klimatske promene su direktno povezane s tim trendom.
Činjenica je da julsko vreme tokom ovog leta, sa ekstremnim vrućinama i toplotnim talasima, ne bi bilo moguće bez klimatskih promena. Na mapi koju je predstavio tim naučnika jasno se vidi da je Srbija bila deo regiona sa ekstremnim vremenom tokom jula, a analize pokazuju da bi bez klimatskih promena temperature bile za tri stepena Celzijusa niže.
Potrebno je hitno prilagoditi se novim klimatskim uslovima i promeniti stare navike kako bismo sačuvali planetu i sebe. Leto više nije samo doba „lepog“ vremena, već postaje opasno po zdravlje i život ljudi. Promena svesti i akcija su ključni koraci u borbi protiv klimatskih promena i njihovih negativnih posledica.