Profesori Mašinskog i Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu zajedno sa glavnim naučnikom kompanije „Rio Tinto“ su podneli zahtev za ispravkom ili povlačenjem rada „Uticaj istraživačkih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji“ autora Dragane Đorđević i saradnika. Razlog zahteva su veliki nedostaci, nedosledno primenjena naučna metodologija i manipulacija činjenicama i referencama. Glavni naučnik „Rio Tinto“ tvrdi da pomenuti rad sadrži netačne informacije i pogrešno predstavlja Projekat „Jadar“ u Srbiji, čime dovodi naučnu i opštu javnost u zabludu.
Dr Najdžel Stjuard i tri nezavisna naučnika iz Srbije su se obratili uredničkom odboru časopisa Nature – Scientific Reports sa zahtevom za ispravkom ili povlačenjem spornog rada. U zahtevu su navedeni primeri nedoslednosti i manipulacije referencama, kao i netačni podaci o površini koju bi projekat zauzeo i lokaciji skladištenja industrijskog otpada. Dodatno, autori rada nisu primenili adekvatnu naučnu metodologiju prilikom analize uticaja Projekta „Jadar“ na životnu sredinu.
Potpisnici dopisa su renomirani profesori Beogradskog univerziteta koji su bili uključeni u izradu studija o uticaju Projekta „Jadar“ na životnu sredinu. Na osnovu obilnih primera nedostataka u radu D. Đorđević i saradnika, naučnici su zatražili ispravku ili povlačenje rada u skladu sa politikom časopisa Nature – Scientific Reports. Glavni naučnik kompanije „Rio Tinto“ naglašava značaj tačnosti i objektivnosti u naučnoj raspravi o potencijalnoj eksploataciji litijuma u dolini Jadra.
Ovaj slučaj ukazuje na važnost pažljivog i rigoroznog pristupa u naučnim istraživanjima, posebno kada je u pitanju uticaj na životnu sredinu. Naučna zajednica treba da teži tačnosti, objektivnosti i transparentnosti kako bi se pravilno informisala javnost o potencijalnim rizicima i koristima različitih projekata. Kroz ovaj primer, vidimo kako ozbiljni nedostaci u istraživačkim radovima mogu dovesti do dezinformacija i zabluda, te stoga je važno da se takvi nedostaci prepoznaju i isprave kako bi se sačuvala integritet naučnog istraživanja i javne diskusije.