Naučnik se podmladio poslije 100 dana boravka pod vodom

Milan Petrović avatar

Profesor Džozef Dituri, poznat kao „Dr Duboko More“, proveo je 100 dana u podvodnoj kapsuli kao dio projekta „Neptun 100“. Cilj ovog eksperimenta bio je istražiti kako dugotrajno izlaganje ekstremnom pritisku utječe na ljudsko tijelo i može li život u hiperbaričnom pritisku usporiti proces starenja.

Dituri, profesor biomedicinskog inženjerstva na Sveučilištu Južna Florida, prošao je niz psiholoških i medicinskih testova prije početka eksperimenta. Potom je započeo život u posebnoj stambenoj jedinici veličine devet kvadratnih metara, 7,5 metara ispod površine mora.
Dituri i njegov medicinski tim analizirat će podatke prikupljene tijekom cijele misije i predstaviti nalaze na Svjetskoj konferenciji ekstremne medicine u Škotskoj u studenom.
Rezultati preliminarnih istraživanja, koji pokazuju obećavajuće rezultate u vezi s mogućim „povratkom biološkog sata unatrag“, uključuju smanjenje visine, povećanje REM sna, smanjenje holesterola i smanjenje upala.

Dituri je izjavio da mu je visina smanjena zbog života u kompresiji, što je suprotno od astronauta koji postaju viši u svemiru. Još nije poznato hoće li povratiti izgubljenu visinu nakon povratka na površinu.
Što se tiče njegovog holesterola, rekao je da mu se ishrana nije promijenila pod vodom i bila je ista namjerno, kako bi bilo kakve promjene u njegovoj biohemiji bile rezultat promijenjenih uvjeta života.
Naučnici koji analiziraju rezultate njegovih testova vjeruju da kiseonik s kojim je snabdjevena njegova kapsula ima utjecaj na promjene parametara. Isto tako, izolacija od zagađenja sa površine i drugih stresova može utjecati na rezultate, premda je bio izoliran od sunčevog svjetla i zračenja.
Nakon povratka na površinu, liječnici su otkrili da su telomere, DNK sekvence na krajevima hromozoma, duže za dva postotka u usporedbi s periodom prije početka eksperimenta. Ovo je iznenađujuće jer se telomere inače skraćuju s godinama.
Rezultati ovog eksperimenta nemaju nikakve veze s sastavom morske vode, elementima, mineralima i solima jer Dituri nije izlazio iz svoje podmorske kapsule.
Drugi pozitivni efekti uključuju poboljšanje kvalitete sna, smanjenje upala te povećanje broja matičnih stanica.
Nema značajnih negativnih efekata na zdravlje Džozefa Diturija nakon 100 dana provedenih pod vodom. Istraživači su proučavali i psihološke učinke njegove izolacije i zatvorenosti tijekom boravka pod vodom i nisu pronašli nikakve negativne aspekte.

Ovaj eksperiment postavlja mnoga pitanja i otvara nova područja istraživanja u medicini i znanosti. Rezultati će biti od velikog značaja za istraživanje kako ljudsko tijelo reagira na ekstremne uvjete i mogu li se primijeniti otkrića u liječenju bolesti i usporavanju procesa starenja.
Dituri je postao ikona u svijetu istraživača ekstremnih uvjeta i neobičnih eksperimenata te će njegova hrabrost i predanost znanosti biti uporište za buduća istraživanja.
Svijet znanosti je bogatiji za nova saznanja dobivena ovim eksperimentom, a Dituri je postao simbol hrabrosti i predanosti u istraživanju granica ljudskih mogućnosti.
Očekuje se da će se nastaviti s daljnjim istraživanjima u ovom području te da će rezultati biti primijenjeni u praksi u medicini i drugim područjima. Dituri je ostavio dubok trag u svijetu znanosti svojim podvigom i hrabrošću.

Milan Petrović avatar