Navijački stres i infarkti: Evo kako Olimpijske igre utiču na građane i da li je bitnije zdravlje ili medalja

Milan Petrović avatar

Navijački stres i infarkti: Evo kako Olimpijske igre utiču na građane i da li je bitnije zdravlje ili medalja

Danas smo odgledali utakmicu naših vaterpolista, koja je odlučena u poslednjoj sekundi. Jučerašnji meč u četvrtfinalu košarkaškog turnira pratili smo uz veliki rlerkoster i rezultatski i emotivni. Navijali smo pre toga i do Novakove medalje. Jučerašnji dan ipak je bio – izgleda najstresniji. Nije bilo lako pratiti košarkaše, naročito ne hroničnim srčanim bolesnicima.

Hitnoj pomoći javio se veliki broj pacijenata upravo posle završetka utakmice sa visokim krvnim pritiskom, aritmijama, čak je bilo i slučajeva moždanih udara.

Malo kome je bilo svejedno kada je Srbija gubila više od 20 razlike od Australije. Koliko je u tom trenutku bilo ugašenih televizora, razočaranih navijača, pesimista koji nisu verovali u preokret, nećemo saznati. Ipak sigurno je da je u tom trenutku veliki broj hroničnih bolestnika morao da posegne za duplom dozom lekova kako bi se smirio.

Šta kažu građani?

– Gledao sam dok sam mogao. Kad sam mislio da će da mu udari infarkt, morao sam da ugasim.

– Kako kaže ona reklama, nebo je granica. Kod mene je dobro.

– Kažu treba gledati sa što manje nervoze sve te utakmice. Da li je to moguće? Pa nije moguće. Ako hoćete da pratite i da budete deo toga, onda mora da se i nervirate.

– To kao da mi je dete, kao da mi je to nešto, to je strašno stresno.

Nerviranje, stres i alkohol, elementi bez kojih bitne utakmice ne mogu da prođu, doprineli su da lekari iz hitne pomoći u prethodna 24 sata imaju pune ruke posle. Čak i posle srećnog završetka, mnogi su ostajali uznemireni i nisu uspevali da spuste krvni pritisak. Lekari u tim slučajevima preporučuju da i pored redovnih terapija pacijenti popiju i sedative.

„Važno je dočekati i sledeću sportsku aktivnost“

– Kada ste kardiovaskularni bolestnik, u tom naletu adrenalina možete sebi i zazvati, i aritmije krvnog pritiska, i nekade i anginozni bol, i pogoršanje svojih osnovnih oboljenja. U principu, bilo bi dobro ako možete biti umereni u svemu, kako i u svim ostalim elementima života, tako i u navijanju u sportskim aktivnostima, jer važno je dočekati i sledeću sportsku aktivnost, a ne praktično zakomplikovati trenutno stanje – kaže Milan Dobrić, kardiolog.

Srbija je oduvek bila poznata kao sportska nacija. Mi strastveno propratimo sve uspehe, ali i sve neuspehe naših sportista, te ne čudi činjenica da u vreme velikih sportskih manifestacija i broj srčanih udara kod nas raste.

Stoga, imamo apel sportistima da, ako je moguće, odmah po startu meča pokažu dominaciju i reše stvari što ranije. Znamo da je to nekada nemoguće, ali čini se da je to najbolji lek svim navijačima. Zato imamo i apel za navijače da, ako stvari krenu lošije, možda je bolje da ipak ugasite televizor i prestanete da pratite taj meč. Jeste bitno da postanemo olimpijski ili svetski šampioni, ali ipak zdravlje je najbitnije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: