NBS kurs evra za 18. jun 2024.

Milan Petrović avatar

Zvanični srednji kurs dinara za evro ostaje stabilan

Zvanični srednji kurs dinara za evro biće 117,0731 dinara, što je minimalna promjena u odnosu na prethodni dan, objavila je Narodna banka Srbije. Ovo znači da će dinar ostati na istom nivou u odnosu na evro kao pre mjesec dana, ali je jači za 0,2% na godišnjem nivou i za 0,1% od početka godine.

Kurs dinara prema dolaru je također povećan za 0,1% i iznosi 109,2202 dinara za dolar. Međutim, dinar je slabiji za 1,3% u odnosu na dolar nego pre mjesec dana, za 1,9% na godišnjem nivou i za 3,1% od početka godine.

Falsifikovane novčanice predstavljaju ozbiljan problem u Srbiji

Prema nedavnim podacima Narodne banke Srbije, otkriveno je ukupno 850 falsifikovanih novčanica, čija je nominalna vrijednost 3.590.188,76 dinara. Ovo predstavlja ozbiljan problem sa kojim se suočava finansijski sistem zemlje.

U periodu januar-mart 2024. godine, otkriveno je ukupno 459 falsifikovanih novčanica dinara, što čini 54% svih falsifikata. Osim dinara, otkriveno je i 391 falsifikat efektivnog stranog novca, od čega je 24,49% bilo u evrima, a 21,41% u američkim dolarima.

Analizom strukture otkrivenih falsifikata novčanica u dinarima, primjećeno je da su novčanice od 2.000 dinara bile najviše falsifikovane, čineći 71,24% svih otkrivenih falsifikata. Novčanice od 1.000 i 500 dinara činile su po 11,76%. Kada je riječ o efektivnom stranom novcu, najviše falsifikovanih novčanica bilo je u apoenima od 50 i 100 eura, dok je kod američkog dolara najviše bilo falsifikata u apoenima od 100 dolara.

Nadalje, otkriveni su i brojni falsifikati efektivnog stranog novca, a najviše je bilo falsifikata u evrima i američkim dolarima. Ovi podaci ukazuju na ozbiljan problem sa falsifikovanjem novca u zemlji i potrebu za jačom kontrolom i spriječavanjem ove vrste kriminalne aktivnosti.

Ukupno gledajući, iako je srednji kurs dinara ostao stabilan u odnosu na evro i dolar, problem falsifikovanih novčanica i dalje predstavlja ozbiljan izazov za finansijski sistem Srbije. Potrebno je preduzeti dodatne korake kako bi se ova pojava suzbila i osigurala finansijska sigurnost i stabilnost u zemlji.

Uz to, saradnja sa drugim nadležnim institucijama i jača kontrola protoka novčanica može biti ključna u borbi protiv falsifikovanja novca i očuvanju integriteta finansijskog sistema zemlje.

Kroz efikasnu primjenu zakona i propisa, kao i edukaciju građana o prepoznavanju falsifikovanih novčanica, može se smanjiti broj otkrivenih slučajeva i očuvati povjerenje u finansijski sistem zemlje. Odlučnim akcijama i saradnjom sa relevantnim organima, Srbija može ojačati svoju finansijsku sigurnost i spriječiti negativne posljedice falsifikovanja novca na ekonomiju i društvo u cjelini.

Milan Petrović avatar