Američko ratno zrakoplovstvo (USAF) ponovno razmatra osnovne zahtjeve za novi lovac šeste generacije sa stealth tehnologijom u okviru revizije programa za nadmoć u zračnom prostoru (Next Generation Air Dominance – NGAD).
Zamjenik načelnika štaba američkog ratnog zrakoplovstva (USAF) general Džejms Slajf i Endru Hanter, pomoćnik sekretara za nabavku, tehnologiju i logistiku, govorili su o NGAD borbenom avionu i povezanim pitanjima tokom razgovora uživo na konferenciji Defense News 2024. koja je održana u Arlingtonu 4. rujna.
U srpnju je iz USAF-a potvrđeno da su planovi za taktičke avione šeste generacije „stavljeni na led“ zbog pritiska na proračun i pitanja osnovnih zahtjeva. Postaje sve neizvjesnije kako će taj avion izgledati, uključujući i to hoće li uopće zahtijevati pilota, izvještava „The War Zone“.
„Što se tiče zahtjeva, rekao bih da se vraćamo na početak, na pitanje što pokušavamo postići“, objasnio je general Slajf. „Dobivate dva različita odgovora ako postavite pitanje ‘kako ćemo postići nadmoć u zraku u osporenom okruženju?’ To bi bio jedan način postavljanja pitanja. Drugi način bio bi, kako napraviti šestu generaciju borbenih aviona s pilotima?“, precizirao je.
Još je dodao:
„I tako se vraćamo na pitanje što pokušavamo postići? Ne znam točno kako ćemo postići nadmoć u zraku u osporenom okruženju. To može uključivati pilotiranu platformu šeste generacije, ali se vraćamo na početak i preispitujemo.“
Slajf je ukazao da je američka tehnološka baza napredovala brže nego što se očekivalo kada je USAF počeo s inicijalnim planovima razvoja sustava NGAD. Posebno je istaknuo pitanja o tome jesu li trenutni planovi za NGAD borbeni avion put prema avionu koji je optimiziran za rad s budućim bespilotnim letjelicama za suradničku borbu (Collaborative Combat Aircraft – CCA) koje planira Zrakoplovstvo. Ovo je nešto na što su zvaničnici Zrakoplovstva, uključujući sekretara Franka Kendala, više puta skrenuli pažnju.
Komponenta NGAD borbenog aviona sa posadom šeste generacije ima svoje korijene u zahtjevu za platformom za prodirući borbeni avion (Penetrating Counter-Air – PCA), koja je zamišljena da naslijedi lovca F-22 Raptor sa stealth tehnologijom, a razvijena je u suradnji USAF-a i DARPA agencije, prenosi „Telegraf“.
Kad je u pitanju budućnost američkog ratnog vazduhoplovstva i razvoj novih aviona šeste generacije, postoji mnogo pitanja i izazova koje treba savladati. Ključno pitanje je kako postići nadmoć u zračnom prostoru u osporenom okruženju, što zahtijeva promišljene strategije i inovativna rješenja.
Sa tehnološkim napretkom i evolucijom taktičkih aviona, potrebno je preispitati osnovne zahtjeve za buduće lovce šeste generacije. Postavlja se pitanje je li pilotirani avion još uvijek ključan za ostvarivanje nadmoći u zračnom prostoru ili se treba preusmjeriti prema bespilotnim letjelicama i novim konceptima borbe.
Uz stalno promenljivu geopolitičku situaciju i izazove suvremenih sukoba, razvoj novih lovaca šeste generacije postaje pitanje od vitalnog značaja za američko ratno vazduhoplovstvo. Potrebno je pronaći balans između razvoja novih tehnologija i prilagodbe trenutnim i budućim zahtjevima za nadmoć u zračnom prostoru.
U kontekstu programa NGAD, važno je pažljivo promisliti o strategiji razvoja novih borbenih aviona i osigurati da budući lovci šeste generacije budu sposobni savladati izazove suvremenog ratovanja. Kroz suradnju s industrijom i akademskom zajednicom, potrebno je osigurati da se najbolje tehnologije primijene u razvoju novih aviona i da se osigura da američko ratno vazduhoplovstvo ostane na čelu tehnološkog napretka u zračnom prostoru.
Uzimajući u obzir sve navedeno, jasno je da je razvoj novih lovaca šeste generacije ključan za očuvanje nadmoći američkog ratnog vazduhoplovstva u suvremenom okruženju. Kroz kontinuirane napore i strategije razvoja, potrebno je osigurati da američko ratno vazduhoplovstvo ostane najmoćnija vojna sila u zračnom prostoru i da se prilagodi izazovima suvremenog ratovanja.