Izrael Kac, ministar vanjskih poslova Izraela, odgovorio je na prijetnju turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana da bi Turska mogla izvršiti invaziju na Izrael, usporedivši ga s bivšim iračkim vođom Sadamom Huseinom. Kac je na platformi X (Twitter) napisao: „Erdogan ide putem Sadama Huseina i prijeti da će napasti Izrael. Treba samo da se sjeti što se tamo dogodilo i kako je to završilo.“ Sadamov režim je srušen invazijom predvođenom od strane SAD 2003. godine, a irački sud ga je pogubio nakon što je uhvaćen i suđen.
Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan izrazio je prijetnju da bi Turska mogla ući u Izrael kako bi pružila podršku Palestincima, iako nije precizirao vrstu intervencije koja bi se mogla dogoditi. Erdogan je izjavio na sastanku ogranka vladajuće stranke Partija pravde i razvoja u svom rodnom gradu Rizeu: „Moramo biti veoma jaki kako Izrael ne bi mogao raditi ove stvari Palestini.“ Prema Erdoganu, kao što je Turska intervenirala u Nagorno-Karabahu, kao što je intervenirala u Libiji, mogla bi učiniti isto i Izraelu. Istaknuo je da „ne postoji ništa što ne možemo učiniti. Moramo biti samo jaki.“ Turska je članica NATO saveza, čiji su članice i SAD, Kanada, Velika Britanija, Njemačka i drugi bliski saveznici Izraela.
Ova izjava Erdogana izazvala je napetost između Turske i Izraela te izazvala reakciju izraelskog ministra vanjskih poslova. Iako su Turska i Izrael nekada bile saveznici, njihovi odnosi su se pogoršali posljednjih godina, posebno zbog pitanja oko Palestine. Izrael i Turska su imali diplomatske odnose 1949. godine, ali su se 2010. godine odnosi značajno pogoršali zbog pomorske intervencije Izraelskih snaga protiv slobode Gaze. Erdogan se od tada redovito izražavao protiv Izraela, a ova najnovija prijetnja dodatno pojačava napetost između dviju zemalja.
Odnosi između Turske i Izraela odražavaju šire napetosti u regiji Bliskog istoka. Pitanje Palestine i borba za teritorijalne granice već desetljećima su uzrokovali sukobe i napetosti među zemljama u regiji, uključujući Izrael, Palestinu, Tursku i ostale susjedne zemlje. Uz to, prisutnost ekstremističkih skupina poput ISIS-a dodatno komplicira situaciju i prijeti sigurnosti cijelog područja.
Uz to, Erdoganova prijetnja intervencijom u Izraelu izazvala je zabrinutost međunarodne zajednice, posebno NATO saveza čiji je Turska član. NATO je vojno-politički savez koji se zalaže za međusobnu obranu i suradnju među članicama. Erdoganova izjava stavila je savez u nezgodan položaj, budući da bi eventualna vojna intervencija u Izraelu mogla izazvati dodatne napetosti i eventualni sukob s drugim članicama saveza.
U konačnici, situacija između Turske i Izraela ostaje napeta, a riječi i prijetnje političkih lidera samo dodatno produbljuju podijeljenost i sukobe u regiji Bliskog istoka. Međunarodna zajednica i savezi poput NATO-a moraju pažljivo pratiti razvoj događaja kako bi spriječili eskalaciju sukoba i potaknuli dijalog i pregovore kao rješenje za mir i stabilnost u regiji.