Porast popularnosti velikih ekrana u automobilima istisnuo je klasične prekidače i dugmad, ali bi se to uskoro moglo promijeniti ako proizvođači automobila žele postići maksimalnu ocjenu sigurnosti od strane Euro NCAP-a. Nova pravila koja bi trebala stupiti na snagu u siječnju 2026. godine kažnjavat će vozila koja nemaju određene tradicionalne kontrole.
Europski program za ocjenjivanje sigurnosti novih automobila namjerava smanjiti ocjenu jačine zvuka za automobile koji nemaju klasične prekidače, dugmad ili točkice za funkcije poput pokazivača smjera, svjetala za hitnost, sirene, brisača i poziva za hitne slučajeve. Ova posljednja funkcija poznata je kao eCall i obavezna je u Europskoj uniji već nekoliko godina, automatski pozivajući lokalne brojeve hitnih službi u slučaju ozbiljne prometne nesreće.
Direktor za strateški razvoj EuroNCAP-a, Matthew Avery, objašnjava da je odluka kažnjavanja proizvođača automobila koji vozače prisiljavaju da se oslanjaju na ekrane osjetljive na dodir problematična zbog povećanog rizika od nesreća. Iako EuroNCAP ne može narediti proizvođačima da se vrate klasičnim kontrolama, većina proizvođača će vjerojatno nastojati ispoštovati nova pravila kako bi postigli maksimalan broj zvjezdica na testu.
Važno je napomenuti da će implementacija ovih promjena na europskim modelima automobila možda imati posljedice na ekvivalentne modele na drugim tržištima. Generalni direktor BMW-a, Oliver Zipse, vjeruje da će džinovski ekrani biti zabranjeni u narednih deset godina zbog sigurnosnih razloga.
Unatoč tome, ostaje vidjeti hoće li se ove promjene zaista dogoditi, ali nova pravila EuroNCAP-a predstavljaju korak u pravom smjeru prema sigurnijoj vožnji. Slijedite nas na našim društvenim mrežama kako biste bili u toku s najnovijim vijestima iz svijeta automobila.