Ukrajinska nuklearna elektrana u Zaporožju bila je meta napada dronom, a rashladni toranj je oštećen. Međutim, generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi izjavio je da nema pretnji po nuklearnu bezbednost nakon požara u nuklearnoj elektrani. Požar je ugašen, a Grosi je naveo da ovakvi napadi povećavaju rizik od nuklearne nesreće i da moraju prestati.
Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (Srbatom) je potvrdio da nema povećane radioaktivnosti u Srbiji nakon požara u ukrajinskoj nuklearnoj elektrani Zaporožje. Automatske merne stanice u Srbiji takođe nisu zabeležile povećanje radioaktivnosti. Srbatom i dalje prati situaciju i redovno izveštava javnost o razvoju događaja.
Grosi je takođe istaknuo da vojne akcije usmerene na nuklearna postrojenja krše pet specifičnih principa za zaštitu lokacija koje je uspostavio Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija. Misija IAEA u nuklearki zahteva hitan pristup oštećenom rashladnom tornju radi procene štete. Nivo radioaktivnosti u okolini nuklearne elektrane Zaporožje nije povišen, a situacija se i dalje prati i analizira.
Pozadina ovog događaja je napad dronom na nuklearnu elektranu u Ukrajini, što je izazvalo požar u rashladnom tornju. IAEA je reagovala na ovaj incident i proglasila da nema pretnji po nuklearnu bezbednost. Srbija takođe prati situaciju i osigurava javnosti da nema povećanja radioaktivnosti u zemlji.
Nuklearna bezbednost je veoma važna tema jer nuklearne elektrane predstavljaju visok rizik od nuklearnih incidenata. IAEA je posvećena održavanju visokih standarda nuklearne bezbednosti i nadzoru nad nuklearnim postrojenjima širom sveta. Napadi na nuklearna postrojenja su neprihvatljivi jer mogu dovesti do ozbiljnih nesreća i posledično zagađenja okoline radioaktivnim materijama.
Srbija i druge zemlje se suočavaju sa potencijalnim pretnjama po nuklearnu bezbednost i moraju biti spremne da odgovore na takve situacije. Redovno praćenje radioaktivnosti i obaveštavanje javnosti o potencijalnim rizicima su ključni koraci u očuvanju nuklearne bezbednosti.
Grosi je pozvao na prestanak ovakvih napada i istakao da je neophodno poštovanje pet principa za zaštitu lokacija nuklearnih postrojenja. IAEA će nastaviti sa svojim misijama i nadzorom kako bi osigurala sigurnost nuklearnih postrojenja i sprečila moguće incidente.
Ukrajina i druge zemlje regiona trebaju preduzeti mere kako bi osigurale nuklearnu bezbednost i spriječile moguće napade na nuklearne elektrane. Bezbednost nuklearnih postrojenja je od vitalnog značaja za celokupnu zajednicu i zahteva pažnju i angažman svih relevantnih aktera. IAEA će nastaviti sa svojim radom u cilju očuvanja nuklearne bezbednosti širom sveta.
Ukrajinska nuklearna elektrana u Zaporožju ostaje pod budnim nadzorom i praćenjem kako bi se osigurala sigurnost i bezbednost postrojenja. Srbija i druge zemlje trebaju sarađivati i razmenjivati informacije o nuklearnoj bezbednosti kako bi se zajednički suočile sa mogućim pretnjama i osigurale sigurnost nuklearnih postrojenja.
Nuklearna bezbednost je globalni prioritet i zahteva angažman i saradnju svih zemalja kako bi se osigurala sigurnost i sprečile moguće nesreće. IAEA je ključni akter u očuvanju nuklearne bezbednosti i nastaviće sa svojim radom u cilju osiguranja sigurnosti nuklearnih postrojenja širom sveta. Srbija će takođe nastaviti sa praćenjem situacije i obaveštavanjem javnosti o razvoju događaja u vezi sa nuklearnom bezbednošću.