Danas se širom sveta proslavlja Božić, praznik rođenja Isusa Hrista. Međutim, osim katoličkog Božića koji se obeležava 25. decembra, postoje i neki pravoslavni narodi koji slave ovaj praznik istog dana. Grci, Bugari, Kiprani i Rumuni proslavljaju Božić po Gregorijanskom kalendaru, ali ne zato što su prihvatili ovaj kalendar, već zato što slave po unapređenom julijanskom kalendaru koji je ustanovio srpski naučnik Milutin Milanković.
Milankovićev kalendar se smatra najtačnijim na svetu i nastao je zbog potrebe da se reši problem što su se praznici obeležavali duplo – katolici jedan dan, a pravoslavci 13 dana kasnije. Kako je to remetilo privredu, vaseljenski patrijarh Meletije je sazvao pravoslavni sabor 1923. godine kako bi se reformisao julijanski kalendar. Milanković je bazirao svoj kalendar na anuliranju razlike između julijanskog i gregorijanskog kalendara od 13 dana, čime je stvorio kalendar koji se suštinski poklapa sa Gregorijanskim.
Reformisani kalendar je prihvatilo nekoliko pravoslavnih crkava, ali ne i Srpska pravoslavna crkva. Ovaj kalendar su prihvatili Carigradska, Aleksandrijska, Antiohijska, Grčka, Kiparska, Rumunska, Albanska i Bugarska pravoslavna crkva, a od 2023. godine i Pravoslavna crkva Ukrajine. Sveti apostol Luka, koji je bio i lekar, se smatra zaštitnikom bolesnih, dok Sveti Teofan objašnjava da treba stavljati Božje zapovesti ispred svojih želja i udobnosti.
U kanonima nije navedeno da su post i ispovest preduslov za pričešće, a nepomnjanici u hrišćanstvu predstavljaju zle sile koje mogu uticati na život čoveka i izazivati duhovno posrnuće, kao i fizičke i mentalne bolesti. Božić je praznik koji se proslavlja širom sveta, bez obzira na kalendar po kojem se slavi, jer je to vreme radosti, porodice i ljubavi.