U Nemackoj se trenutno beleži opadanje potražnje za kvalifikovanim radnicima, što je rezultat slabije ekonomske situacije u zemlji. Ove informacije dolaze iz izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena, koji je objavljen danas. Prema najnovijim podacima, oko 28,3 odsto nemačkih kompanija se suočava sa nedostatkom kvalifikovane radne snage, što predstavlja pad u odnosu na 31,9 odsto zabeleženo u oktobru.
Klaus Volrabe, rukovodilac istraživanja IFO, napominje da trenutni manjak kvalifikovanih radnika nije toliko hitan problem kao što je to bio ranije. Ipak, on upozorava da demografske promene u Nemačkoj predstavljaju značajan izazov, te se očekuje da će se problemi sa nedostatkom kvalifikovane radne snage ponovo povećati u dugoročnom periodu.
U pojedinim sektorima, međutim, nedostatak kvalifikovane radne snage ostaje ozbiljan problem. U sektoru usluga, na primer, oko 35,1 odsto firmi se suočava s poteškoćama u pronalaženju kvalifikovanih radnika. Ovaj procenat je posebno visok u pravnom i poreskom savetovanju, gde 75 odsto firmi izveštava o nedostatku radne snage, kao i u agencijama za zapošljavanje i privremeno zapošljavanje, gde je taj procenat 62 odsto. Usluge smeštaja takođe beleže visok nivo nedostatka, sa 42 odsto firmi koje se suočavaju s istim problemom.
U industrijskom sektoru, oko 18 odsto firmi ne može da pronađe dovoljno kvalifikovanih radnika. Posebno teška situacija je u prehrambenoj industriji, gde 27 odsto kompanija izveštava o nedostatku radne snage. Takođe, mašinska industrija i proizvođači nameštaja beleže slične probleme, sa 23 odsto firmi koje se suočavaju sa nedostatkom kvalifikovanih radnika.
Nedostatak kvalifikovane radne snage oseća se i u maloprodaji i građevinarstvu, gde nešto više od petine kompanija izveštava o poteškoćama u popunjavanju kvalifikovanih radnih mesta. Ovi podaci ukazuju na to da i dalje postoji značajan jaz između ponude i potražnje za radnom snagom u ključnim sektorima nemačke ekonomije.
Iako trenutni podaci ukazuju na smanjenje potražnje za kvalifikovanim radnicima, demografske promene i dalje ostaju ozbiljan izazov za budućnost nemačke ekonomije. Stručnjaci upozoravaju da bi, ukoliko se ne preduzmu adekvatne mere, Nemačka mogla ponovo da se suoči s ozbiljnim problemima u zapošljavanju kvalifikovanih radnika u bliskoj budućnosti. U tom kontekstu, važnost obrazovanja i obuke mladih postaje sve očiglednija, kako bi se pripremili za tržište rada koje se stalno menja.