Nemačka će uhapsiti Netanijahua na svojoj teritoriji ako MKS izda nalog za hapšenje

Milan Petrović avatar

Nemačka je potvrdila da će uhapsiti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua ako Međunarodni krivični sud izda nalog za njegovo hapšenje i ukoliko se Netanjahu bude na teritoriji Nemačke. Ova odluka potvrđena je od strane potparola kancelara Olafa Šolca, Štefena Hebestrajta. Prema zakonu, Nemačka je dužna da uhapsi bilo koju osobu za kojom je raspisana poternica od strane MKS-a. Berlin je osudio odluku glavnog tužioca MKS-a Karima Kana koji je zatražio nalog za hapšenje Netanijahua i Galanta, jer se stvara lažna slika ekvivalentnosti između Izraela i Hamasa.

Ova odluka izazvala je dosta pažnje u međunarodnoj zajednici i izazvala polemike u vezi sa odnosom između Izraela i Međunarodnog krivičnog suda. Izrael nije potpisao Rimski statut kojim se osniva MKS, ali je tužilaštvo MKS, nakon istrage, utvrdilo da postoji osnovana sumnja da su izraelski lideri, kao i lideri Hamasa, počinili ratne zločine tokom sukoba 2014. godine.

Benjamin Netanijahu je optužen za izvršenje ratnih zločina tokom napada na pojas Gaze u 2014. godini, dok je Gantz, koji je tada bio na čelu Izraelske vojske, optužen za bombardovanje civilnih ciljeva, uključujući i bolnice i škole. Izraelski lideri su odbacili optužbe i nazvali ih političkim motivisanim napadom na državu Izrael.

Međutim, Međunarodni krivični sud ne priznaje nikakve izuzetke na osnovu političke funkcije, te smatra da svako lice, uključujući državne liderer, odgovara za zločine koje su počinili. Ovo je jedan od razloga zašto su optužbe protiv Netanijahua i Galanta prihvaćene od strane MKS-a.

Nemačka je, kao članica Evropske unije, dužna da sarađuje sa Međunarodnim krivičnim sudom u slučajevima kada je reč o izdavanju naloga za hapšenje i izručenje optuženih osoba. Ova odluka je odraz poštovanje međunarodnih pravila i sprečavanje nekažnjivosti za ratne zločine.

Međutim, ova odluka takođe izaziva napetosti između Izraela i Nemačke, s obzirom na istorijske veze između ove dve zemlje. Nakon Drugog svetskog rata, Nemačka se intenzivno zalagala za pomirenje sa Izraelom, ali ova situacija može dovesti do zahlađenja odnosa između dve zemlje.

Neizvesno je kako će se situacija dalje razvijati i da li će doći do hapšenja Netanijahua ukoliko se on nađe na teritoriji Nemačke. Izraelski lideri su najavili da će se boriti protiv ove odluke i da će koristiti sve pravne mehanizme kako bi sprečili njeno sprovođenje.

U svakom slučaju, ova situacija postavlja važna pitanja o odgovornosti za ratne zločine i o saradnji država sa međunarodnim institucijama za sprovođenje pravde. Nemačka je pokazala da nije iznad zakona i da će sarađivati sa Međunarodnim krivičnim sudom kako bi obezbedila da optužene osobe odgovaraju za svoje postupke.

Izrael, sa druge strane, tvrdi da su optužbe protiv njegovih lidera politički motivisane i da su usmerene na delegitimizaciju države Izrael. Ova situacija će sigurno izazvati dodatne tenzije u već napetoj političkoj situaciji na Bliskom istoku.

U zaključku, hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanijahua u Nemačkoj bi bilo istorijski presedan i zahtevalo bi pažljivo razmatranje svih aspekata ove odluke. Međutim, Nemačka je pokazala da će poštovati međunarodno pravo i da će sarađivati sa Međunarodnim krivičnim sudom u slučajevima ratnih zločina. Ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati i da li će doći do hapšenja Netanijahua ili će se naći neko drugo rešenje za ovaj kompleksan politički problem.

Milan Petrović avatar