Predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, izjavila je da je situacija oko zahteva studenata u blokadi veoma kompleksna i da nije sigurna da će građanski bunt doći do kraja. Njene reči usledile su nakon što je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu objavilo dodatnu dokumentaciju koja se odnosi na zahteve studenata. Brnabić je istakla da su ti zahtevi tako postavljeni da ih je gotovo nemoguće ispuniti zbog nedostatka dijaloga i komunikacije.
Na pitanje da li objavljivanje dokumentacije može značiti kraj jedne faze građanskog bunta, Brnabić je odgovorila da je to vrlo složeno pitanje. Prema njenim rečima, zahtevi su postavljeni tako da često nedostaje jasna komunikacija između studenata i vlasti. „Ne znate u stvari nekad šta je druga strana, ko je druga strana i ne možete da komunicirate sa drugom stranom,“ rekla je Brnabić, ukazujući na potencijalne prepreke u dijalogu.
Brnabić je navela primer iz privrede, govoreći o procesu „due diligence“, gde se traži da se sve relevantne informacije objave, ali se često ispostavi da nedostaje još neki dokument. Ova situacija može dovesti do frustracija, jer se čini da se uvek nešto novo pojavljuje kao prepreka za postizanje dogovora. Takođe, pominje se da su studenti smatrali da je njihov zahtev za povećanjem budžeta za visoko obrazovanje od 20% delimično ispunjen, ali su se ponekad njihove namere i očekivanja međusobno razlikovali.
Brnabić je dodala da je tokom sastanka sa rektorima, koji su podržali zahteve studenata, došlo do konfuzije oko toga šta tačno podrazumeva 20% povećanja. „Vlada je smatrala da je to 20% materijalnih troškova, dok su studenti imali drugačiju predstavu,“ objasnila je. Ova razlika u interpretaciji zahteva dodatno komplikuje situaciju.
U kontekstu budućih koraka, Brnabić je naglasila da je sada na vlastima da odgovore na zahteve studenata. Istakla je da je predsednik Aleksandar Vučić nedavno izjavio da će četiri zahteva studenata biti ispunjena. „Očekujem da će mladi ljudi, na kraju krajeva, biti fer i reći da su njihovi zahtevi ispunjeni,“ rekla je Brnabić, ukazujući na potrebu za otvorenom i konstruktivnom komunikacijom.
Pored toga, Brnabić je pohvalila Vučića za nivo tolerancije koji je pokazao tokom ovog procesa. „Nije problem samo u zahtevima studenata, već i u nedostatku dijaloga i komunikacije,“ dodala je. Ona je naglasila koliko je važno da vlasti i studenti imaju jasan i otvoren dijalog kako bi se razjasnili svi nejasni zahtevi i kako bi se izbegle buduće nesuglasice.
Brnabić je ukazala da je teško raditi na pitanjima koja su očigledno važna bez dijaloga. „Jako je teško da vi radite nešto što je očigledno jako važno, a da nemate dijalog i komunikaciju da vam neko objasni ako taj zahtev nije ispunjen,“ rekla je. Ova izjava naglašava potrebu za efikasnijim mehanizmima komunikacije između vlasti i građana, kako bi se omogućilo rešavanje problema i ispunjenje zahteva na obostrano zadovoljstvo.
U zaključku, Brnabić je pozvala na otvorenost i razumevanje s obe strane, kako bi se stvorili uslovi za postizanje konstruktivnog rešenja. Ova situacija osvetljava izazove s kojima se suočavaju studenti, ali i vlasti, u pokušaju da postignu dogovor koji će zadovoljiti sve strane. Brnabić se nada da će se kroz dijalog i saradnju prevazići trenutne prepreke i omogućiti bolji sistem za visoko obrazovanje u Srbiji.