Neprihvatljivo da se dogovoren sastanak otkazuje

Jovana Radić avatar

Premijer Vlade Srbije Đuro Macut izrazio je svoje nezadovoljstvo zbog odluke rektora Univerziteta u Beogradu, Vladana Đokića, da otkaže svoje učešće u nastavku razgovora o normalizaciji rada univerziteta u zemlji. Ova situacija je izazvala brojne reakcije u akademskoj zajednici, s obzirom na to da su razgovori započeli nedavno i dogovoreni su da budu nastavljeni.

Macut je u pisanoj izjavi istakao da je neprihvatljivo da se komunikacija u akademskoj zajednici odvija putem medija umesto u duhu kolegijalnosti i uzajamnog razumevanja. On je naglasio da je otkazivanje dogovorenog sastanka putem otvorenog pisma smatrano neakademskim ponašanjem, koje ne doprinosi konstruktivnom dijalogu.

„Na moje veliko razočaranje, umesto nastavka razgovora, dobio sam posredstvom medija saopštenje koje ne odražava sadržaj razgovora koji je vođen. Smatram potpuno neprihvatljivim i neakademskim takav način komunikacije, gde se tek započeti razgovori predstavljaju javnosti kao neuspešni”, rekao je Macut.

On je dodao da će mu, uprkos svemu, biti drago da učestvuje u razgovorima sa predstavnicima akademske zajednice, ukazujući na značaj dijaloga i otvorene komunikacije. „Nadam se da će na Univerzitetu u Beogradu prevladati spremnost za dijalogom, bez prethodnih uslovljavanja”, istakao je premijer.

Razgovori između premijera i rektora Beogradskog univerziteta započeli su juče, a Đokić je trebao da učestvuje u nastavku tih razgovora danas. Međutim, on je u međuvremenu objavio da neće moći da prisustvuje sastanku zbog poziva Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, koji je zahtevao dostavljanje obaveštenja o krivičnoj prijavi koju je protiv njega podneo student Miloš Pavlović zbog navodne povrede ravnopravnosti.

Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je, međutim, saopštilo da saslušanje Đokića nije ni zakazano ni planirano, već da je uputilo zahtev za prikupljanje obaveštenja Rektoratu Univerziteta u Beogradu u vezi sa krivičnom prijavom. Ova situacija dodatno komplikuje odnose unutar akademske zajednice i otvara pitanja o načinu komunikacije i rešavanju konflikata.

Reakcije na ovu situaciju su raznolike. Mnogi članovi akademske zajednice smatraju da bi dijalog trebao biti prioritet u rešavanju problema koji se tiču univerziteta, dok drugi izražavaju zabrinutost zbog načina na koji se upravlja situacijom. Stručnjaci ukazuju na to da je važno da se svi akteri uključe u konstruktivan dijalog, kako bi se pronašla rešenja koja će biti od koristi za sve strane.

U ovom trenutku, budućnost razgovora između premijera i rektora ostaje neizvesna, a pitanje normalizacije rada univerziteta u Srbiji postaje sve urgentnije. S obzirom na trenutnu situaciju, neophodno je pronaći načine za prevazilaženje nesuglasica i uspostavljanje stabilnog dijaloga koji će doprineti razvoju obrazovnog sistema u zemlji.

Osim toga, situacija takođe ukazuje na šire probleme unutar akademske zajednice, uključujući pitanja autonomije univerziteta, transparentnosti i odgovornosti. Ova pitanja su ključna za budući razvoj i unapređenje obrazovnog sistema u Srbiji, a uspešna komunikacija među svim učesnicima je od suštinskog značaja.

Premijer Macut je na kraju naglasio da je važno nastaviti razgovore i raditi na izgradnji poverenja unutar akademske zajednice, kako bi se obezbedio kvalitetan rad univerziteta i zadovoljenje potreba studenata i profesora. Ova situacija će verovatno biti u fokusu pažnje u narednim danima, dok se čeka dalji razvoj događaja.

Jovana Radić avatar