Iako se smatralo da internet nikada ne zaboravlja, istraživanja su pokazala da se četvrtina web stranica koje su nastale između 2013. i 2023. godine više ne može pronaći. Pew istraživački centar je sproveo studiju pod nazivom „Kada online sadržaj nestaje“, koja je otkrila da veliki broj web stranica iz protekle decenije više nije dostupan.
Prema istraživanju, oko 38% stranica koje su nastale 2013. godine više nije moguće pronaći na internetu. Također, 8% stranica koje su postojale 2023. godine sada su izgubljene. Ovi rezultati su zabrinjavajući jer pokazuju da internet nije beskonačna arhiva informacija kako se ranije mislilo.
Sa sve većim razvojem veštačke inteligencije (46,9% internet saobraćaja pripada botovima) postoji opasnost od širenja dezinformacija, posebno jer se moderni građani sve više oslanjaju na informacije sa interneta. Uz AI novinare i druge AI „radnike“ koji mogu širiti informacije bez potrebnih alternativnih izvora, postoji mogućnost da se istina meša sa lažima na internetu.
Savremeno društvo treba biti svesno ovih problema i prepoznati značaj provere informacija pre nego što im potpuno poveruju. Praćenje pouzdanih izvora informacija i kritičko razmišljanje ključni su u borbi protiv dezinformacija na internetu.
Istraživanja su pokazala da internet nije neuništiv, i da se veliki deo web stranica gubi sa vremenom. Ovo bi trebalo da nas navede na veću svesnost i opreznost prilikom upotrebe interneta i potrazi za informacijama. Važno je proveriti izvore informacija i ne verovati slepo u sve što se nađe na internetu.
U današnjem digitalnom dobu, gde se informacije brzo šire i menjaju, važno je imati kritički pristup prema sadržaju koji se konzumira na internetu. Potrebno je biti svestan mogućnosti da informacije koje su danas dostupne na internetu mogu jednog dana nestati i postati nedostupne.
Internet je postao važan deo svakodnevnog života, ali treba biti oprezan u korišćenju informacija sa interneta. Potrebno je proveriti izvore informacija i ne verovati svemu što se pročita na internetu. Istraživanje Pew istraživačkog centra ukazuje na potrebu veće svesnosti o ovoj temi i važnosti provere informacija.
U zaključku, internet nije beskonačna arhiva informacija i postoji mogućnost da se deo web stranica izgubi sa vremenom. Važno je biti svestan ovog problema i pridavati veću pažnju proveri informacija pre nego što se u potpunosti poveruje u njih. Kritičko razmišljanje i provera izvora informacija su ključni u borbi protiv dezinformacija na internetu.