Ekstremna toplota može poremetiti tipičnu moždanu aktivnost. Ovo je postalo očigledno nakon serije smrtnih slučajeva i nestanaka turista u Grčkoj tokom letnjih meseci. Sa temperaturama iznad 40 stepeni Celzijusa, turisti su bili izloženi ekstremnoj toploti što je dovelo do tragičnih slučajeva kao što je smrt poznatog TV voditelja Majkla Mozlija na ostrvu Simi.
Osim Mozlija, brojni drugi turisti su pronađeni mrtvi ili nestali tokom letnje sezone. Neki turisti su nestali dok su išli u šetnju usred visokih temperatura, što upućuje na to da je toplota imala ozbiljan uticaj na njihovu sposobnost donošenja odluka i percepciju rizika.
Naučnici upozoravaju da visoke temperature mogu izazvati ozbiljne posledice na mozak, uključujući smanjen protok krvi u mozgu i oštećenu kognitivnu funkciju. Ekstremna toplota može dovesti do izmenjene percepcije rizika i impulsivnog ponašanja kod ljudi, što može rezultirati donošenjem opasnih odluka.
Osim uticaja na donošenje odluka, toplota može imati i druge štetne efekte na mozak, uključujući promene u raspoloženju, emocijama i mentalnom zdravlju. Naučnici su u procesu istraživanja kako ekstremna toplota utiče na mozak i kako se telo nosi sa dužim i težim talasima toplote.
Za sada, stručnjaci preporučuju ljudima da budu oprezni tokom ekstremnih vrućina i da ne potcenjuju uticaj toplote na njihovo zdravlje. Važno je izbegavati dugotrajne aktivnosti na otvorenom za vreme najtoplijeg dela dana i obezbediti adekvatnu hidrataciju i zaštitu od sunca.
U budućnosti, biće neophodno preduzeti mere kako bi se zaštitili turisti od ekstremnih temperatura i smanjili rizik od smrtnih slučajeva i nestanaka koji su posledica ovakvih vremenskih uslova. Klimatske promene mogu dovesti do sve učestalijih i intenzivnijih talasa toplote, pa je važno da se svi informišu o merama predostrožnosti koje treba preduzeti tokom ekstremnih vrućina.