Nije dostignut kolektivni imunitet dece

Milan Petrović avatar

Direktor Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar, Šefadil Spahić, izjavio je danas da su morbile potvrđene kod troje dece u tom gradu, zbog čega je proglašena epidemija malih boginja. Hitno obaveštenje poslato je školama i vrtićima zbog trenutne epidemiološke situacije, sa zahtevom za pojačanim nadzorom i obaveštavanjem roditelja dece sa simptomima.

Spahić je rekao da je dete koje pati od cistične fibroze hospitalizovano 24. aprila u novopazarskoj Opštoj bolnici, a zatim prebačeno u Institut za majku i dete u Beogradu, gde je potvrđena dijagnoza morbila. Dete nije bilo vakcinisano MMR vakcinom, a u Novom Pazaru nije postignut potreban kolektivni imunitet od 95%.

Sva trojica dece, uzrasta 16 meseci, četiri i šest godina, nalaze se u dobrom opštem stanju. Jedno dete je zaraženo morbilama tokom boravka u Bosni i Hercegovini, gde je dijagnoza potvrđena u privatnoj laboratoriji.

Morbile su visoko zarazna bolest koju uzrokuje virus morbila. Simptomi uključuju groznicu, osip, kašalj, curenje nosa i konjunktivitis. Bolest se prenosi kapljičnim putem, putem disanja, kašljanja i kijanja zaražene osobe. Teški slučajevi mogu dovesti do komplikacija poput upale pluća, encefalitisa ili smrti.

Vakcinacija MMR (protiv morbila, zauški i rubeola) je najefikasniji način zaštite od morbila. Prema preporukama SZO, dve doze MMR vakcine trebaju biti primljene u detinjstvu radi potpunog imuniteta. Ova vakcina je sigurna i efikasna, a vakcinacija dece od vitalnog je značaja za prevenciju širenja bolesti i očuvanje zdravlja zajednice.

U Srbiji, vakcinacija dece obavezan je deo nacionalnog programa imunizacije. Deca se vakcinišu prema rasporedu izdatom od strane Ministarstva zdravlja, a MMR vakcina se daje u dva navrata, prva doza između 12 i 15 meseci, a druga doza između navršene druge i šeste godine života.

Nepravilnosti u vakcinaciji, kao što je slučaj sa detetom koje boluje od cistične fibroze, mogu dovesti do pojave epidemija zaraznih bolesti. Nedovoljan obuhvat vakcinacijom može ugroziti kolektivni imunitet zajednice i izložiti nevakcinisanu decu i odrasle riziku od oboljevanja.

Reakcije na epidemiju morbila u Novom Pazaru su hitne i neophodne radi zaštite stanovništva. Nadležne institucije trebaju preduzeti mere za suzbijanje zaraze, sprovesti vakcinaciju dece i pružiti potrebnu medicinsku negu zaraženima. Važno je informisanje javnosti o merama prevencije i važnosti vakcinacije kako bi se sprečilo dalje širenje bolesti.

Epidemije zaraznih bolesti kao što su morbile podsećaju nas na važnost vakcinacije i zaštite zdravlja zajednice. Organizovana i pravovremena vakcinacija dece može sprečiti širenje zaraznih bolesti i sačuvati živote. Roditelji, zdravstveni radnici i nadležne institucije imaju odgovornost da sprovode vakcinaciju u skladu sa preporukama stručnjaka i zakonskim propisima.

Uspostavljanje kolektivnog imuniteta u zajednici zahteva visok obuhvat vakcinacijom, gde većina stanovništva bude vakcinisana kako bi se zaustavilo širenje zaraznih bolesti. Kontinuirano praćenje epidemiološke situacije, sprovođenje vakcinacije i brza reakcija na epidemije ključni su faktori u zaštiti zdravlja javnosti.

Završetak epidemije morbila u Novom Pazaru zahteva saradnju svih relevantnih institucija i angažovanje zajednice u sprovođenju mera prevencije. Važno je da se javnost informiše o rizicima zaraznih bolesti i važnosti vakcinacije kako bi se sprečilo ponovno javljanje epidemija. Zdravlje i sigurnost dece treba da budu prioritet u društvu, te je odgovornost svih nas da doprinesemo zaštiti zdravlja zajednice.

Milan Petrović avatar