Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Vladan Petrov, izjavio je da je tokom večerašnje sednice Nastavno-naučnog veća doneta odluka da se ne glasa o inicijativi studenata koji sebe nazivaju „tiha većina“. Ova grupa, koja je do prošlog petka imala 442 potpisnika, tražila je da se putem ankete izjasne o nastavku školske godine. Međutim, većina članova kolektiva je glasala protiv prisustva predstavnika ove grupe na sednici, što je onemogućilo raspravu o njihovoj inicijativi.
Petrov je naglasio da trenutno nema mogućnosti za izjašnjavanje studenata putem e-platforme, koja je trebala da omogući studentima da se izjasne o nastavku nastave i ispita. On je dodao da je diskusija na večerašnjoj sednici bila prilično zbunjujuća i nije se došlo do konsenzusa. Prema njegovim rečima, situacija na fakultetu ostaje nepromenjena i studenti se nalaze u istom stanju kao i pre sednice.
Profesor je izrazio svoje nezadovoljstvo zbog toga što nije omogućeno da se čuju argumenti studenata i napustio je sednicu u znak protesta. On je istakao da neće prisustvovati sednicama Nastavno-naučnog veća sve dok se situacija ne reši, odnosno dok se ne nastavi sa nastavom i ispitima. Ovaj potez smatra neophodnim kako bi se ukazalo na ozbiljnost trenutne situacije.
Petrov je takođe istakao da trenutne metode izjašnjavanja putem e-platforme nisu adekvatne za rešavanje problema blokada na fakultetu. On smatra da je situacija na fakultetu slična onoj kada su blokade prvi put počele, što ukazuje na to da se ništa suštinski nije promenilo. U tom smislu, profesor je naglasio potrebu za medijskim, demokratskim i legalnim pritiskom na nadležne organe kako bi se ozbiljno pristupilo rešavanju problema.
Prema njegovim rečima, blokade će na kraju nestati, ali će se pojaviti pravne reperkusije, uključujući moguće tužbe roditelja i studenata zbog neispunjavanja obaveza koje fakultet ima prema studentima. Petrov je naglasio važnost razmatranja leks specijalisa za rešavanje problema sa nastavom i ispitima, ali je istakao da to u trenutnoj situaciji ne vidi kao efikasan pravni mehanizam.
Ove izjave dolaze usred sve većih tenzija na fakultetu, gde se studenti bore za svoja prava i traže rešenja za nastavak svog obrazovanja. Profesor Petrov je ponovio da situacija zahteva hitnu akciju i ozbiljan pristup od strane fakultetskih vlasti, kako bi se izbegle dugoročne posledice po pravne obaveze fakulteta.
Kako se situacija odvija, jasno je da je potreba za dijalogom između studenata i fakultetskih vlasti od suštinskog značaja. Studenti traže platformu za izražavanje svojih stavova i mišljenja, dok fakultetske vlasti moraju pružiti odgovore i rešenja kako bi se obezbedila nastavak obrazovanja i ispunjenje obaveza prema studentima.
U zaključku, profesor Petrov je naglasio da će se situacija na fakultetu nastaviti pratiti i da će se nadati da će se uskoro pronaći rešenje koje će zadovoljiti sve strane. On je pozvao sve uključene da se angažuju u konstruktivnom dijalogu kako bi se postigao napredak i osiguralo da studenti mogu nastaviti sa svojim obrazovanjem bez daljih prekida.