IT stručnjak Stefan Jančić je nedavno izjavio da je pad softvera kompanije CrowdStrike uzrokovan tehničkim problemom, a ne hakerskim napadom. Istakao je da nije neuobičajeno da se sistemi s vremena na vreme sruše, jer nijedan softver nije potpuno savršen. CrowdStrike je globalni lider u oblasti sajber bezbednosti i informacionih tehnologija, a njihov softver „Falcon sensor“ se koristi za obezbeđenje informacione infrastrukture u različitim sektorima poput aviokompanija, bolnica i banaka.
Jančić je naglasio da softver koristi kompleksne algoritme bazirane na veštačkoj inteligenciji i mašinskom učenju kako bi otklonio slične probleme i reagovao na situacije. Iako se problem desio samo na određenim platformama, a ne na svim, kompanija je uspela da otkloni kvar i pušta nova verzija softvera kako bi sistemi normalno funkcionišu.
CrowdStrike ima 29.000 komercijalnih klijenata, od kojih 50 do 60 odsto kompanija sa Forbes 500 liste koristi njihove usluge u različitim sektorima. Tokom pada softvera, neki klijenti su imali problema sa transakcijama, operacijama u bolnicama i planiranju letova, što je rezultiralo gubicima i poremećajima u svakodnevnim aktivnostima.
Akcije kompanije CrowdStrike su pale za skoro 10 odsto na berzi, što je rezultat gubitka poverenja investitora u kompaniju. Jančić je istakao da je poverenje u sajber svetu teško izgraditi, ali lako izgubiti. Međutim, uz podršku velikih kompanija kao što je Microsoft, CrowdStrike može ponovno steći poverenje svojih klijenata.
Iako su klijenti kompanije imali ekonomske gubitke tokom pada softvera, vojne, policijske i državne institucije imaju mnogo robusnije i sigurnije sisteme koji su otporni na slične probleme. Posebni timovi se angažuju kako bi razvili bezbedne strukture i sisteme za ove institucije.
Efekti pada softvera su vidljivi u situacijama poput indijskog aerodroma, gde je osoblje moralo ručno popunjavati putne karte putnika, što je dovelo do kašnjenja i grešaka u transportu robe i ljudi. Ovakvi incidenti mogu značajno usporiti svakodnevne operacije i prouzrokovati ozbiljne posledice.
Stefan Jančić je zaključio da iako su sistemski kvarovi neminovni, brza reakcija, dobra organizacija i ažurnost u rešavanju problema mogu sprečiti ozbiljne posledice po kompanije i njihove klijente. U krajnjem slučaju, važno je izvući pouke iz ovakvih situacija i implementirati unapređenja kako bi se minimizirali rizici i obezbedila što veća bezbednost i pouzdanost informacionih sistema.