Internet je odavno postao neophodan deo svakodnevnog života, omogućavajući nam komunikaciju, učenje, istraživanje i zabavu. Međutim, sa svim tim benefitima dolazi i tamna strana ovog virtuelnog sveta, uključujući zavisnost od interneta i online nasilje. Nažalost, dešava se da ljudi zbog ovih problema gube živote.
Novinarka Suzana Luković odlučila je da sprovede socijalni eksperiment – dan bez interneta. Ispostavilo se da je bila zavisnik od društvenih mreža, a ovo iskustvo je pokazalo koliko je važno povremeno se odvojiti od ekrana i fokusirati se na stvarni svet.
Psihološkinja Marica Živković upozorava da su deca posebno podložna zavisnosti od interneta, te roditelji trebaju strogo kontrolisati vreme koje deca provode online. Rana izloženost internetu može dovesti do raznih poremećaja u razvoju, pa je važno uspostaviti granice i pratiti šta deca rade na internetu.
Kontrola izloženosti internetu je od vitalnog značaja za zdrav razvoj dece, te je potrebno voditi računa o sadržajima kojima su izloženi. Takođe, kognitivno-bihevioralne metode mogu pomoći u prevazilaženju zavisnosti od interneta, poput vođenja dnevnika i samoprocene.
Internet nam pruža mnoge koristi, ali isto tako nosi i opasnosti. Važno je da budemo svesni tih opasnosti i da naučimo kako da koristimo internet na odgovoran način, kako bismo zaštitili sebe i našu decu od potencijalnih štetnih uticaja virtuelnog sveta.