Niste, to je NOVA INTERNET PREVARA, PAZITE SE! Na meti su građani iz Srbije

Milan Petrović avatar

Kriminalci na internetu i društvenim mrežama postaju sve kreativniji u osmišljavanju načina da namame lakoverne korisnike. Nova vrsta prevare koja je sve češća usmerena je na korisnike aplikacije „Mesindžer“, posebno građane iz Srbije. Umesto traženja podataka sa platnih kartica, potencijalnim žrtvama stiže obaveštenje da su dobitnici automobila ili stana u Budvi.

Prevaranti koriste ime nepostojeće firme iz Podgorice kao poklonodavca, a nakon što potencijalne žrtve ispune obrazac i plate 55 evra, shvate da su zapravo nasamareni. Dejan Gavrilović iz udruženja potrošača „Efektiva“ upozorava građane da budu oprezni i ne nasedaju na ovakve prevare, jer niko ne deli automobile i stanove „na džabe“. Prevaranti koriste lažna obećanja kako bi privukli lakoverne ljude i izvukli novac od njih.

Nedavno se pojavila još jedna prevara na aplikaciji „Vatsap“, u kojoj se prevaranti koriste principom Ponzijeve šeme kako bi privukli ulagače uz obećanje brze i velike zarade. Ova šema funkcioniše tako što se novi investitori koriste za isplatu početnim ulagačima, dok sistem počne da puca kada nema novih ulaganja. Kao rezultat, početni ulagači dobijaju profit, dok ostali gube sav uloženi novac.

Fišing je još jedan čest vid prevare na internetu, gde prevaranti zloupotrebljavaju ime i logo poznatih institucija kako bi došli do podataka sa platne kartice korisnika. Marko Dragić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) upozorava da prevaranti često se predstavljaju kao poštene institucije poput banaka kako bi privukli korisnike. Prevaranti često koriste taktike hitnosti kako bi naveli korisnike da brzo reaguju i otkriju svoje osetljive podatke.

Građani trebaju biti oprezni prilikom pristupanja sumnjivim linkovima ili davanja osetljivih podataka na internetu. Nikada ne bi trebali deliti podatke sa nepoznatim izvorima ili slediti uputstva koja traže osetljive informacije. Potrebno je proveriti autentičnost svih informacija i kompanija pre nego što se pristupi bilo kakvoj transakciji ili davanju informacija.

Prevare na internetu postaju sve češće i sofisticiranije, stoga je neophodno da korisnici budu oprezni i obazrivi prilikom komunikacije sa nepoznatim izvorima. Edukacija o sigurnom surfanju internetom i prepoznavanju prevara je ključna kako bi se zaštitili od potencijalnih pretnji na mreži. Važno je da korisnici budu informisani i svesni rizika koji se javljaju na internetu kako bi sačuvali svoje lične i finansijske informacije od prevaranata.

Milan Petrović avatar