Raspoloženje u njemačkoj autoindustriji je znatno pogoršano u julu, prema istraživanju Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena. Indikator poslovnog raspoloženja u autoindustriji Njemačke pao je sa -9.5 bodova u junu na -18.3 boda u julu.
Anita Wolfl, stručnjak za industriju u IFO-u, komentirala je rezultate istraživanja rekavši da njemačka automobilska industrija sve više klizi u krizu. Kompanije su pokazale manje zadovoljstvo trenutnim poslovanjem u odnosu na jun, a istovremeno su izrazile veći pesimizam oko budućnosti poslovanja.
Vrijednost indikatora za trenutnu poslovnu situaciju pala je za 10 bodova, sa 3.2 boda u junu na -6.8 bodova, dok je vrijednost indeksa koji mjeri očekivanja za idućih šest mjeseci pala sa minus 21.3 boda na minus 29.1 bod.
Iskorištenost kapaciteta u njemačkoj autoindustriji također je smanjena na 77.7 posto, devet posto ispod dugogodišnjeg prosjeka. Kompanije su izrazile nezadovoljstvo nedostatkom narudžbi, pri čemu je 43.1 posto kompanija izvijestilo o nedostatku.
Prema riječima Wolfl, situacija se vjerojatno neće znatno poboljšati u narednim mjesecima.
Nadalje, nedavna afera s emisijom štetnih plinova izazvala je dodatnu negativnost u autoindustriji, koja je već suočena sa smanjenjem potražnje zbog pandemije COVID-19. Njemačka Vlada je istragu pokrenula nakon što se pokazalo da je više od 5 miliona dizel vozila u Njemačkoj imalo ilegalne uređaje za kontroli emisija.
Rezultati istraživanja IFO-a dolaze nakon što je Volkswagenu odobreno plaćanje odštete u iznosu od 750 miliona eura vlasnicima dizel vozila koje su bile uključene u aferu s emisijom plinova.
Unatoč tomu, neke kompanije u autoindustriji vide priliku za promjene i inovacije koje će im pomoći da se oporave od krize. Električna vozila su sve popularnija, a mnoge kompanije ulažu u razvoj tehnologije električnih automobila.
U međuvremenu, njemačka autoindustrija suočava se s izazovima poput nedostatka semikonduktora, koji je uzrokovao poteškoće u proizvodnji automobila u mnogim zemljama.
Uz sve te probleme, mnogi strahuju da će njemačka autoindustrija morati smanjiti broj zaposlenih kako bi preživjela krizu. Već su neke kompanije najavile planove za smanjenje radne snage, dok sindikati upozoravaju na moguće masovne otkaze u sektoru.
Njemačka autoindustrija je tradicionalno bila jedan od najvažnijih sektora njemačke ekonomije, zapošljavajući stotine tisuća ljudi i donoseći značajan prihod zemlji. Međutim, sada se mora suočiti s brojnim izazovima i promjenama kako bi se prilagodila novim tržišnim uvjetima i tehnološkim inovacijama.
Kako će se autoindustrija nositi s tim izazovima i hoće li uspjeti oporaviti se od krize, ostaje za vidjeti. Svi igrači u sektoru morat će raditi zajedno kako bi pronašli rješenja koja će osigurati održivost njemačke autoindustrije u budućnosti.