Naučnici Džon Hopfild i Džefri Hinton dobili su Nobelovu nagradu za fiziku za svoja otkrića i izume koji su postavili temelje za mašinsko učenje. Džefri Hinton (76), poznat kao kum vještačke inteligencije, istaknuo je važnost razumijevanja potencijalnih opasnosti koje tehnologija može nositi. Njegove metode omogućavaju da računala autonomno prepoznaju obrasce i obavljaju zadatke poput identifikacije elemenata na slikama.
S druge strane, Hopfild (91) stvorio je asocijativnu memoriju koja može pohraniti i rekonstruirati slike i druge vrste obrazaca u podacima. Njihovi radovi su postavili temelje za moćno mašinsko učenje zasnovano na vještačkim neuronskim mrežama, koje trenutno mijenjaju način na koji obavljamo istraživanja, inženjering i čak svakodnevni život.
Nagradu od 1,1 milion dolara podijelit će ova dva izuzetna naučnika. Hinton je istaknuo da je odluka napustiti Google bila motivirana njegovom željom da javnosti predstavi potencijalne opasnosti tehnologije čiji je pionir bio. Unatoč nekim promišljenim istraživanjima, Hinton izražava zabrinutost zbog brzog razvoja tehnologije i potrebu za odgovornim korištenjem iste.
Predsjednica Nobelovog komiteta za fiziku, Elen Muns, također naglašava važnost etičkog korištenja mašinskog učenja u svrhu najveće dobrobiti čovječanstva. Mašinsko učenje donosi brojne prednosti, ali isto tako postavlja niz izazova za budućnost.
Nobelova nagrada za fiziku smatra se najprestižnijom nagradom u toj oblasti, a dodjeljuje se od 1901. godine. Ponekad izaziva kontroverze, osobito kada su u pitanju izbori dobitnika nagrada za mir i književnost. Fizika je uvijek privlačila veliku pažnju, a bivši dobitnici uključuju zvijezde poput Alberta Einsteina i Nila Bora.
Prošlogodišnji dobitnici nagrade za fiziku, Pjer Agostini, Ferenc Kraus i Ane Luije, istaknuli su važnost njihovog rada na stvaranju ultra-kratkih impulsa svjetlosti koji mogu zabilježiti promjene unutar atoma. Ova dostignuća mogu imati veliku primjenu u dijagnostici bolesti i istraživanju.
Nobelova nagrada za fiziku ovogodišnjim dobitnicima pruža priznanje za njihov izuzetan doprinos razvoju mašinskog učenja i vještačke inteligencije. Njihovi radovi mijenjaju način na koji gledamo na tehnologiju i istraživanje, postavljajući temelje za buduće inovacije i napredak u ovim oblastima. Važno je da se takva priznanja daju naučnicima i istraživačima koji svojim radom mijenjaju svijet i otvaraju nove mogućnosti za napredak čovječanstva.
Nobelova nagrada za fiziku pionirima mašinskog učenja i veštačke inteligencije
Podeli vest