Prema izveštaju Specijalnog generalnog inspektora za obnovu Avganistana (SIGAR), talibani su primili najmanje 239 miliona dolara američke pomoći za borbu protiv terorizma nakon propale procedure provere partnera. Izveštaj za 2024. je identifikovao 29 grantova za koje se sumnja da su talibani dobili sredstva greškom. Istražitelji su otkrili da Stejt department nije postupio po svojim zahtevima za proveru partnera za borbu protiv terorizma u Avganistanu. Sredstva su stigla iz odeljenja Stejt departmenta za demokratiju, ljudska prava, međunarodne poslove protiv narkotika i sprovođenje zakona. Izveštaj je identifikovao više od dvadeset slučajeva u kojima odeljenje nije vodilo odgovarajuću evidenciju provere.
Navodi se da je SIGAR prethodno izvestio da je Avganistan postao „malo verovatan pokazatelj uspešne borbe protiv terorizma“ i da su obaveštajne službe i bezbednosne agencije imale poteškoća sa ocenjivanjem tačnosti i pouzdanosti informacija iz Avgananistana.
Izveštaj dalje tvrdi da je, uprkos tome što su se neki lokalni lideri sastali sa američkim ambasadorom i zamenikom pomoćnikom državnog sekretara, njihove organizacije dobile sredstva kao partneri u borbi protiv terorizma.
Stejt department, kao odgovor na izveštaj, rekao je da „uzima ozbiljno pitanje podrške terorizmu u Avganistanu“, ali je takođe tvrdio da je „znatno poboljšao svoje sposobnosti za proveru partnera od 2014. godine“.
Ovaj izveštaj je samo jedan u nizu koji su pokazali propuste u američkim naporima za borbu protiv terorizma u Avganistanu. Mnogi stručnjaci tvrde da ova situacija ukazuje na potrebu za temeljnom reformom u načinu na koji SAD sprovode svoje politike pomoći i borbe protiv terorizma u zemljama poput Avganistana.
Iako su talibani, kao dominantna politička snaga u Avganistanu, trenutno na vlasti, mnogi se boje da će zemlja postati utočište za teroriste i da će se ponoviti scenario koji je doveo do dolaska američkih trupa u Avganistan pre više od dve decenije.
To znači da je važno da SAD i međunarodna zajednica načine temeljne promene u svojim politikama i pristupu borbi protiv terorizma kako bi se osiguralo da zemlje koje primaju pomoć za tu borbu zaista koriste sredstva na pravi način i da se partneri pažljivo procenjuju.
Ključno je da se izvuče pouka iz ovih propusta i da se preduzmu konkretne mere kako bi se sprečile nepravilnosti u budućnosti. To zahteva veću transparentnost, bolje mehanizme za procenu partnera i obvezu da se uči iz grešaka prošlosti.
U konačnici, borba protiv terorizma zahteva koordinirane i efikasne napore kako bi se zaustavila pretnja terorizma i osigurala sigurnost svih ljudi. To zahteva odgovornost svih uključenih strana, uključujući međunarodnu zajednicu, lokalne vlasti i organizacije civilnog društva.
Važno je da se prepozna važnost posvećenosti borbi protiv terorizma i da se preduzmu adekvatne mere kako bi se osiguralo da sredstva i resursi budu usmereni na efikasan način kako bi se postigao cilj – borba protiv terorizma i osiguranje bezbednosti i stabilnosti zemlja koje su pogođene terorizmom.
U zaključku, američka pomoć talibanima za borbu protiv terorizma je pod lupom zbog propusta u proceduri provere partnera. Važno je da se preduzmu koraci kako bi se osiguralo da sredstva budu usmerena na prave kanale i da se izvuče pouka iz ovih grešaka kako bi se sprečile nepravilnosti u budućnosti.