Odnedavno, u Srbiji su usvojene nove, veće osnovice za dnevnu novčanu naknadu za nezaposlene, što će imati značajan uticaj na hiljade građana koji se nalaze u ovoj situaciji. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), u decembru je ovu privremenu finansijsku pomoć primalo 27.321 nezaposlenih.
Nova osnovica dnevne naknade iznosi 1.467,50 dinara, što predstavlja povećanje od 60,50 dinara u odnosu na prethodni iznos. Pored toga, najniža novčana naknada sada iznosi 32.858 dinara, dok je najviša narasla na 76.169 dinara. Ove promene su deo napora Vlade da poboljša uslove života nezaposlenih i pruži im potrebnu podršku dok traže nove mogućnosti za zaposlenje.
Pravo na novčanu naknadu imaju svi nezaposleni koji su ostali bez posla ili kojima je prestalo socijalno osiguranje, pod uslovom da su bili obavezno osigurani za slučaj nezaposlenosti najmanje godinu dana, bilo neprekidno ili sa prekidima u poslednjih godinu i po dana. Međutim, važno je napomenuti da ovo pravo nemaju svi nezaposleni. Na primer, radnici koji su otpušteni zbog tehnološkog viška, oni koji ne ostvaruju rezultate rada ili nemaju potrebne veštine za obavljanje svojih poslova, kao i oni koji su zaposleni na određeno vreme, privremenim ili povremenim poslovima, mogu biti isključeni iz ovog prava.
Osnovi za ostvarivanje prava na naknadu uključuju i situacije kada dođe do prestanka radnog odnosa zbog prenosa prava vlasnika, otvaranja stečaja, ili prestanka radnog odnosa u inostranstvu. Dužina isplate novčane naknade varira u zavisnosti od staža osiguranja. Nezaposleni sa stažem od jedne do pet godina mogu primati naknadu tri meseca, oni sa stažom između pet i 15 godina šest meseci, dok oni koji imaju između 15 i 25 godina staža mogu očekivati isplatu tokom devet meseci. Za nezaposlene sa više od 25 godina staža, pravo na naknadu traje godinu dana.
U nekim slučajevima, novčana naknada može se isplaćivati i do dve godine, posebno ako nezaposlenom nedostaje do dve godine do ispunjenja uslova za penziju. Ove odredbe pružaju dodatnu sigurnost za one koji se suočavaju sa izazovima na tržištu rada.
Takođe, isplata novčane naknade nastavlja se i u slučajevima kada nezaposleni prolaze dodatno obrazovanje i obuku prema individualnom planu zapošljavanja. Naknada se isplaćuje i tokom bolovanja, ali ne duže od 30 dana od dana kada je nezaposleni postao privremeno sprečen za rad. Ove mere uključuju i porodiljsko odsustvo, odsustvo radi nege deteta i druge specijalne oblike odsustva predviđene zakonima koji se odnose na rad.
Ove promene u sistemu novčanih naknada za nezaposlene dolaze u vreme kada se mnogi građani suočavaju sa ekonomskim izazovima, a cilj je da se pruži adekvatna finansijska podrška onima kojima je najpotrebnija. U svetlu ovih novih pravila, očekuje se da će više ljudi imati koristi od sistema socijalne zaštite, a samim tim i da će lakše prebroditi teške trenutke bez posla.
U zaključku, nove osnovice dnevne novčane naknade za nezaposlene predstavljaju značajan korak ka poboljšanju uslova života za mnoge građane Srbije. Ove promene donose nadu i podršku onima koji se nalaze u potrazi za novim zaposlenjem, kao i dodatne mogućnosti za obuku i razvoj veština koje su neophodne za uspjeh na tržištu rada.