„Novosti“ u pogonu za preradu vode „Makiš“, gde se u sekundi proizvodi 4.000 litara tečnosti za piće

Milan Petrović avatar

Ni rekordno visoke temperature nisu poremetile vodosnabdevanje u Beogradu, te gradska voda ostaje bezbedna za piće čak i tokom vrelih letnjih meseci. Beogradski vodovod se sastoji od sistema cevi dužine gotovo 4.500 kilometara, koji omogućava da Beograd bude jedan od deset gradova u svetu sa najčistijom vodom za piće.

Proces prerade vode, od uzimanja tečnosti iz Save pa sve do isporuke potrošačima, proverava se u laboratorijama kako bi se osigurala ispravnost i kvalitet vode. Proces prerade uključuje bistrenje, ozonizaciju, peščane filtere, filtere sa granulisanim ugljem i proces dezinfekcije ultraljubičastim zracima. Nakon što voda prođe kroz ove faze, potrebno je oko četiri sata da ispravna voda krene ka potrošačima.

Pogon za preradu vode „Makiš“ je izgrađen 1987. godine kako bi se omogućilo direktno uzimanje vode iz reke Save umesto podzemnih voda. Proces prerade vrši se na savremen način kako bi se obezbedila kvalitetna voda za piće za građane Beograda. Voda se isporučuje ka centralnim gradskim zonama i levoj obali Dunava, kao i ka južnim delovima grada i prigradskim područjima.

Beograd je dobio savremeni vodovod 1892. godine, zahvaljujući projektu inženjera Oskara Smrekera. Specifičnost ovog vodovoda je to što se ne deli na tehničku i pijaću vodu, što znači da sva voda koja izlazi iz slavina u gradu je bakteriološki ispravna za piće. Beograd takođe ima kanalizacijski sistem koji je u funkciji od 1905. godine, čime je postao evropski grad sa savremenom vodom i kanalizacijom.

Vladimir Mandić, rukovodilac pogona za preradu vode „Makiš“, ističe da su najveći zagađivači reke Save u priobalju splavovi. Pogon „Makiš 2“ je pušten u rad 2015. godine, što je doprinelo konsolidaciji vodosnabdevanja Beograđana. Savsko jezero služi kao rezerva vode za hitno napajanje policije, bolnica i stanovništva u slučaju kontaminacije, ali do sada nije bilo potrebe za njegovim korišćenjem.

Beograd se ponosi čistom vodom za piće i savremenim sistemom vodosnabdevanja, koji omogućava da građani uživaju u kvalitetnoj vodi čak i tokom tropskih talasa. Očuvanje i unapređenje sistema vodosnabdevanja u prestonici važno je za zdravlje i dobrobit svih stanovnika.

Milan Petrović avatar