O uličnoj umetnosti i buntu

Tamara Nikolić avatar

povodom Međunarodnog dana mladih, Narodni muzej Srbije tradicionalno organizuje program posvećen buntu i uličnoj umetnosti. Program će se održati u Muzeju Vuka i Dositeja u Gospodar Jevremovoj ulici i u zgradi na Trgu Republike. U subotu u Muzeju Vuka i Dositeja održaće se radionica o uličnoj umetnosti koja će se baviti nastankom i razvojem street arta, njenim porukama i položajem. Nakon toga, na Trgu Republike će se održati stručno vođenje kroz umetničke zbirke pod nazivom „Umetnost i anti-umetnost“ u kojem će se govoriti o udaljavanju od akademske umetnosti i buntu koji je usledio.

U Muzeju Vuka i Dositeja, radionica o uličnoj umetnosti će početi u 15 časova. U drugom delu programa, na Trgu Republike, stručno vođenje kroz umetničke zbirke će se održati u 18 časova. Radionicu će voditi mladi umetnici i stručnjaci iz oblasti street arta, dok će stručno vođenje kroz umetničke zbirke održati saradnica Anđela Petrović.

Umetnici uličnog stila stvaraju umetnička dela na javnim površinama kao što su zidovi, ulice i mostovi. Street art se razlikuje od grafiti umetnosti po tome što se često koristi za izražavanje političkih, socijalnih i kulturnih poruka. Umetnici uličnog stila često koriste svoje radove kao sredstvo protesta ili podsticanja na razmišljanje. Ova forma umetnosti postala je popularna širom sveta i često se smatra alternativom tradicionalnim galerijskim umetničkim izložbama.

Radionica o uličnoj umetnosti će istražiti različite aspekte street arta, uključujući istoriju, tehnike, poruke i poziciju ove forme umetnosti u savremenom društvu. Učesnici će imati priliku da uče o različitim stilovima ulične umetnosti i da sami stvaraju svoja dela na određenim lokacijama u okviru Muzeja Vuka i Dositeja.

Stručno vođenje kroz umetničke zbirke „Umetnost i anti-umetnost“ će se fokusirati na temu bunta u umetnosti i načine na koje su umetnici izražavali svoje nezadovoljstvo tradicionalnim umetničkim normama. Posetioci će imati priliku da čuju više o različitim umetničkim pokretima koji su se suprotstavljali akademskoj umetnosti i da saznaju kako su se umetnički izrazi menjali tokom vremena.

Narodni muzej Srbije tradicionalno organizuje program povodom Međunarodnog dana mladih kako bi promovisao kreativnost, aktivizam i angažovanost mladih ljudi u umetnosti i kulturi. Ova inicijativa pruža mladima priliku da se upoznaju sa različitim umetničkim disciplinama i da izraze svoje stavove kroz umetničke performanse i radionice.

Umetnost ulice je postala važan deo savremenog društva i često se koristi kao sredstvo za osnaživanje zajednica, podsticanje na aktivizam i promociju socijalne pravde. Ova forma umetnosti može da bude moćno sredstvo za podizanje svesti o važnim društvenim pitanjima i za stvaranje pozitivne promene u zajednici.

Narodni muzej Srbije poziva sve zainteresovane mlade ljude da se pridruže njihovom programu povodom Međunarodnog dana mladih i da zajedno istražuju uličnu umetnost, bunt i druge zanimljive teme. Ova inicijativa pruža jedinstvenu priliku za učenje, razmenu ideja i stvaranje novih umetničkih dela.

Umetnost ulice je postala globalni fenomen koji povezuje ljude različitih kultura, jezika i tradicija. Kroz svoje radove, umetnici uličnog stila mogu da izraze svoje identitete, stavove i vrednosti i da podstaknu dijalog između različitih grupa u društvu.

Umetnici uličnog stila često koriste svoje radove kao sredstvo za podizanje svesti o važnim društvenim i ekološkim problemima, kao što su rasizam, klimatske promene i ekonomska nejednakost. Njihovi radovi mogu da inspirišu ljude da se angažuju u borbi za pravdu i da se zalažu za pozitivne promene u svetu.

Narodni muzej Srbije će kroz svoj program povodom Međunarodnog dana mladih pružiti mladim ljudima priliku da istraže uličnu umetnost, bunt i druge zanimljive teme kroz radionice, stručna vođenja i diskusije. Pozivamo sve zainteresovane da se pridruže ovoj inicijativi i da zajedno sa nama istraže moć umetnosti ulice i njenu ulogu u savremenom društvu.

Tamara Nikolić avatar