Branislav Petronijević je bio značajan akademik i profesor filozofije na Beogradskom univerzitetu, poznat kao jedan od najistaknutijih „čistih“ filozofa u Srbiji. Njegov doprinos razvoju filozofskih disciplina bio je ogroman, ali se istakao i u oblasti matematike i prirodnih nauka. Petronijević se bavio raznovrsnim temama, kao što su teorija saznanja, logika, etika, filozofija prava i matematike, kao i istorija filozofije i hemije. Njegovi radovi obuhvatali su širok spektar naučnih disciplina, što ga čini jedinstvenim u srpskoj filozofiji.
Petronijević se često nazivao „rođenim metafizičarem“ jer je smatrao da su njegovi naučni radovi bili potrebni kako bi potkrepili njegovo metafizičko učenje. Objavio je četrnaest radova posvećenih istraživanju praptice, a nova vrsta praistorijske ptice iz perioda jure nazvana je po njemu, iako su kasnija istraživanja opovrgla njegovo otkriće. Ipak, njegova metodološka inovacija u preciznom preparisanju delova kostura ostala je značajna.
Branislav Petronijević je rođen kao Branislav Jeremić 25. marta 1875. godine u Sovljaku. Njegova porodica, koja je imala značajno imanje, bila je povezana sa crkvenim institucijama, a njegov otac je bio bogoslov koji je izgubio pravo na rukopoloženje. Srpske političke podele su se odražavale na njegov život od najranijih dana, a porodica je bila povezana sa različitim političkim strujama.
Petronijević je bio izuzetan đak. Počeo je školovanje u osnovnoj školi u Ubu, a zatim je nastavio u gimnaziji u Valjevu i Beogradu. Zbog odličnog uspeha oslobodio se usmenog dela maturskog ispita i dobio stipendiju za studije medicine na Bečkom univerzitetu, gde je istovremeno studirao filozofiju. Doktorsku disertaciju pod naslovom „Stav razloga: jedno logičko istraživanje“ odbranio je 1898. godine u Lajpcigu.
Njegova filozofija naišla je na kritike zbog neuvažavanja savremenih tokova i metafizičke apstrakcije. Ipak, istaknuti filozofi poput Bertranda Rasela i Eduarda fon Hartmana prepoznali su njegov spekulativni dar i trud koji je uložio u istraživanje metafizike. Petronijević je bio poznat po tome što se često postavljao kruto u nauci i životu, a njegov karakter bio je predmet mnogih anegdota.
Godine 1938. Petronijević je osigurao osnivanje Srpskog filozofskog društva, a predlagao je i članove za Srpsku kraljevsku akademiju. Njegov uticaj na filozofsku zajednicu bio je značajan, a njegovo nasleđe se i dalje proučava. U Biblioteci SANU trenutno se održava izložba posvećena njegovom radu, a planiran je i naučni skup povodom 150. godišnjice njegovog rođenja.
Petronijević je ostavio dubok trag u srpskoj filozofiji i nauci, a njegova dela i doprinosi i dalje inspirišu istraživače i filozofe. Njegova sposobnost da se bavi različitim disciplinama i da donosi nove uvide u metafiziku čini ga jedinstvenim likom u istoriji srpske filozofije. Njegov rad i filozofski pristup ostavili su značajan uticaj na buduće generacije i doprineli razvoju filozofske misli u Srbiji.