Obeležavanje 90 godina od rođenja znamenitog pisca

Tamara Nikolić avatar

Udrženje građana „Dunavska sonata“ obeležilo je 90. godišnjicu rođenja poznatog pisca Danila Kiša, simbolično postavljajući informativni poster na ulazna vrata zgrade u Ćirpanovoj ulici u Novom Sadu. Ova ulica se nekada zvala Bemova i tu je Kiš živeo kao dete u vreme Drugog svetskog rata. U tom periodu, njegov otac Eduard je odveden u zloglasnu „Novosadsku raciju“, što je ostavilo dubok trag u Kišovom životu i delu.

U okviru obeležavanja ovog značajnog jubileja, udruženje je pod pokroviteljstvom Gradske uprave za kulturu revitalizovalo drvored Ćirpanove ulice sa 14 kestenova, čime su hteli da odaju počast svom sugrađaninu i značajnom piscu. Milica Trifunov iz Dunavske sonate istakla je da nastavljaju sa aktivnostima koje osvetljavaju život i delo Danila Kiša, kao i značaj Novog Sada kao mesta koje je bilo dom mnogim velikim književnicima, poput Aleksandra Tišme, Milorada Pavića, Mike Antića, Miloša Crnjanskog i, naravno, Danila Kiša.

Kiš je rođen 22. februara 1935. godine u Subotici, a preminuo je 15. oktobra 1989. godine u Parizu. Tokom svog života, postao je jedan od najvažnijih srpskih i jugoslovenskih pisaca 20. veka, a njegovo književno stvaralaštvo obuhvata romane, eseje, kritike i prevode. Njegova dela su prevedena na mnoge svetske jezike, čime je ostavio značajan trag u svetskoj književnosti.

Jedno od najznačajnijih dela Danila Kiša je zbirka priča „Rani jadi“, koja je objavljena 1962. godine. Ova zbirka ima posebnu vrednost jer u njoj Kiš portretiše svoju porodicu, detinjstvo i uspomene na Novi Sad u turbulentnom vremenu Drugog svetskog rata. Priča „Ulica divljih kestenova“, koja je deo ove zbirke, posebno se ističe jer opisuje prvi susret pisca sa njegovom detinjskom ulicom nakon ratnih strahota. Ova zbirka je danas deo srednjoškolske lektire, što ukazuje na njen značaj za mlade generacije.

Novi Sad, kao grad bogate književne tradicije, imao je presudan uticaj na razvoj srpske i svetske književnosti. Činjenica da su mnogi značajni pisci živeli i stvarali u ovom gradu, uključujući Kiša, daje posebnu težinu kulturnoj baštini Novog Sada. U poslednjih nekoliko godina, grad je aktivno radio na očuvanju i promicanju ove tradicije kroz različite projekte, festivale i manifestacije koje slave književnost i kulturu.

Pored književnog stvaralaštva, Kiš je bio i aktivan kritičar i esejista, koji je često raspravljao o važnim temama svog vremena. Njegova dela se bave pitanjima identiteta, egzistencije, ljudskih prava i moralnih dilema, što ih čini relevantnim i u savremenom kontekstu. Osim toga, Kiš je bio dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti, što dodatno naglašava njegovu važnost u svetu kulture i nauke.

Obeležavanje 90 godina od rođenja Danila Kiša ne predstavlja samo sećanje na velikog pisca, već i podsećanje na značaj očuvanja kulture i tradicije. U svetu u kojem su često potisnuti glasovi umetnika i intelektualaca, važno je podsticati i negovati njihovo nasleđe. U tom smislu, aktivnosti poput onih koje organizuje udrženje „Dunavska sonata“ igraju ključnu ulogu u očuvanju kolektivnog sećanja na velikane naše književnosti.

Kroz ovakve inicijative, Novi Sad ne samo da čuva uspomenu na Danila Kiša, već i inspiriše buduće generacije da cene i poštuju umetnost i kulturu. U svetu koji se stalno menja, važno je da se sećamo svojih korena i da prenosimo vrednosti koje su oblikovale naš identitet.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: