Sutra se slavi Mali Božić, prvi dan nove 2024. godine prema julijanskom kalendaru. Taj dan je također posvećen slavi Svetog Vasilija Velikog i obilježen je brojnim tradicijama i običajima.
Kada je 1. januar postao kalendarski početak nove godine, Mali Božić je postao Srpska nova godina koja se slavi u noći između 13. i 14. januara kod pravoslavnih vernika.
Iako nije zvanična Nova godina, Mali Božić se slavi u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Republici Srpskoj, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, pravoslavnim delovima Hrvatske, Rusiji, Belorusiji, Ukrajini, Jermeniji, Gruziji, Moldaviji, kao i u nekim nemačkim kantonima u Švajcarskoj i delovima Škotske.
Jedan od najupečatljivijih običaja je pravljenje kolača vasilice. Ova pogača se pravi na različite načine i naziva se maslenica, papuljica, gruvanica, baranica, poparenica, vasuljica… U većini porodica se pravi slično kao česnica, bez oraha, sa medom i mašću. U nekim porodicama se pravi više vrsta vasilica sa voćem i povrćem, od mekog beskvasnog testa presavijenog sa suvim grožđem, bundevom, orasima.
Vasilica se pravi ujutro, a služi se uz ručak. Seče se, a ne lomi kao česnica, i uzima se po želji bez posebnih pravila. U nekim delovima Srbije se prave krofne sa novčićem, a ko ga pronađe, očekuje ga sreća narednih 12 meseci.
Prema verovanju, vreme na 14. januar može predskazati kakva će biti naredna godina. Sneg ili oblačno vreme donose rodnu godinu, dok suvo vreme predskazuje sušnu godinu.
Običaji za Mali Božić su slični i različiti u Srbiji i Rusiji, dok vernici širom Etiopije također očekuju dolazak Božića.
Obeležavanjem tri praznika 14. januara, završava se božićni ciklus i započinje nova godina nade i blagoslova. Pravoslavni vernici se sećaju Obrezanja Gospodnjeg, slave Svetog Vasilija Velikog i mole za mir i ljubav u godinama koje dolaze.
Istraživanje Instituta za pravoslavne studije iz 2023. godine je pokazalo da je broj konvertita u pravoslavnu crkvu porastao za 80% u 2022. godini u poređenju sa periodom pre pandemije 2019. godine.