Dok se Uskrs širom sveta tradicionalno slavi bogatom trpezom, crkvenim službama i porodičnim okupljanjima, Uskršnji ponedeljak – drugi dan ovog praznika – u mnogim zemljama nosi sopstvene običaje, posebne rituale i razigrane tradicije. Ovi običaji se isključivo praktikuju na Uskršnji ponedeljak i to širom sveta.
Za neke je to dan tišine i molitve, dok je za druge prilika za veselje, igre, pa čak i vodene bitke. Svaka zemlja ima svoje specifične načine kako da proslavi ovaj dan.
U Poljskoj, jedan od najživopisnijih običaja Uskršnjeg ponedeljka je Śmigus-Dyngus, praznik polivanja vodom. Tog dana, mladići polivaju devojke, nekada radi zdravlja i plodnosti, a danas pretežno iz zabave. Ovaj veseli ritual prerasta u masovne vodene igre, a ponegde i u lokalne festivale. Ponedeljak je neradan dan u celoj zemlji, pa svi učestvuju u slavlju, čime se dodatno obogaćuje atmosfera ovog praznika.
Sličan običaj postoji i u Slovačkoj (i nekim delovima Češke): muškarci simbolično „šibaju“ žene ukrašenim grančicama vrbe (korbáč), a potom ih polivaju vodom ili parfemom. Ovaj ritual se smatra blagoslovom, veruje se da donosi zdravlje i lepotu u narednoj godini. U znak zahvalnosti, žene daruju muškarce jajima, kolačima ili pićem. Ovaj običaj se takođe obavezno praktikuje samo na Uskršnji ponedeljak.
U Mađarskoj, Uskršnji ponedeljak nosi naziv Locsolkodás, što doslovno znači „prskanje“. Muškarci posećuju ženske članove porodice, prijateljice i komšinice i prskaju ih vodom ili parfemom uz prigodne stihove i čestitke. Devojke ih zauzvrat daruju uskršnjim jajima, slatkišima ili čašicom domaće rakije. Sve se odvija u prazničnom, šaljivom duhu, čime se dodatno osnažuje porodična i prijateljska povezanost.
U Francuskoj, posebno u gradiću Besjeru na jugu zemlje, Uskršnji ponedeljak je rezervisan za neobičan, ali izuzetno ukusan običaj – pripremu džinovskog uskršnjeg omleta. Tradicija je stara više vekova i vezuje se za legendu o Napoleonu Bonaparteu. Prema narodnom predanju, Napoleon je tokom jednog od svojih vojnih pohoda prenoćio u ovoj oblasti. Tamo mu je lokalni domaćin poslužio omlet, koji je toliko oduševio vojnika da je naredio seljanima da pripreme džinovski omlet za celu njegovu vojsku.
Ova tradicija se održava isključivo na Uskršnji ponedeljak, kada se na glavnom trgu priprema omlet od više od 15 hiljada jaja, koji se besplatno deli okupljenim građanima i posetiocima. Ovaj događaj ne samo da jača zajednicu, već i predstavlja priliku za okupljanje i slavlje u duhu zajedništva.
U mnogim drugim zemljama, Uskršnji ponedeljak takođe donosi razne tradicije i običaje. Na primer, u Italiji se često održavaju razne manifestacije i procesije, dok se u nekim delovima Španije organizuju specijalni događaji koji uključuju igre i takmičenja. Svaka kultura dodaje svoj jedinstveni pečat ovom prazniku, čime obogaćuje globalno razumevanje Uskrsa.
U zaključku, Uskršnji ponedeljak je dan koji se proslavlja na različite načine širom sveta. Bilo da se radi o veselim vodenim igrama u Poljskoj, simboličnim ritualima u Slovačkoj, prskanju u Mađarskoj ili pripremi džinovskog omleta u Francuskoj, ovaj dan donosi sa sobom duh zajedništva, radosti i radosti. U vreme kada se svet suočava sa različitim izazovima, ovi običaji podsećaju na važnost zajednice i proslavu života, što čini Uskršnji ponedeljak posebnim praznikom.