Mnoge vozače je barem jednom iznenadila kamera za mjerenje brzine na cesti, a sve više se kontrole brzine odvijaju na različitim lokacijama. Mnogi vozači imaju pitanja o tim kamerama, pa smo odlučili pitati policiju za sve detalje o fiksnim kamerama na cesti.
Neprilagođena brzina je jedna od četiri glavne uzročnike nesreća u prometu, a policija vidi rješenje tog problema u korištenju radara. Lokacije za postavljanje kamera se biraju prema analizi rizika na pojedinim dionicama cesta u suradnji s lokalnom zajednicom.
Moderne kamere za mjerenje brzine koriste elektromagnetske valove za precizno praćenje prometa, te istovremeno prate više voznih traka i snimaju vozila iz oba smjera. Kamere detektiraju brzinu vozila na udaljenostima od 10 do 100 metara, te bilježe potrebne podatke za identifikaciju vozila.
Vozači se često pitaju hoće li ih radar snimio ako kamera nije blicala. MUP je objasnio da više nema blicanja, već se koristi diskretna infracrvena rasvjeta koja omogućava snimanje prekršaja na način koji neće ometati vozače.
Kada vozači prekorače dopuštenu brzinu, fotografija vozila se šalje u informacijski sustav MUP-a, te se na temelju registarskih oznaka vozila dolazi do osobnih podataka o vlasniku i adresi prebivališta. Kazna se dostavlja putem pošte, a počinitelj ne može biti kažnjen prije nego što dobije obavijest o prekršaju.
Vozači se pitaju hoće li radar može napraviti grešku, a policija je pojasnila da je to rijetko, a u slučaju identifikacijskih problema radnici mogu prepoznati i riješiti problem. Također, svaki uređaj prolazi godišnji proces provjere.
Vozači ponekad pokušavaju prekriti registarske oznake kako bi izbjegli kaznu, ali policija sankcionira takve pokušaje. Što se tiče motociklista, ako se snimi registarska oznaka ili prednji dio motocikla, kazna se naplaćuje.
Ukratko, fiksne kamere za mjerenje brzine koriste se za kontrolu brzine i sigurnost u prometu. Vozači trebaju biti svjesni da mogu biti kažnjeni čak i ako kamera nije blicala, te da radari rade u svim vremenskim uvjetima. Policijski službenici su educirani za prepoznavanje i rješavanje problema s kamerama, te se kombiniraju s ručnim kamerama za bolju kontrolu kršenja zakona u prometu.