Ministar rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, nedavno je razgovarala sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske, Peterom Sijartom, o produbljivanju energetske saradnje između dve zemlje. Ova tema postaje posebno važna usled trenutne energetske krize koja je pogodila Evropu. Đedović Handanović je istakla zahvalnost Mađarskoj za podršku Srbiji u vezi sa sankcijama koje se uvode, kao i za očuvanje stabilnosti snabdevanja naftom u regionu.
Srbija je zatražila odlaganje sankcija na 90 dana od strane SAD-a, što je trenutno na razmatranju u Stejt departmentu. Očekuje se i odgovor ruske strane, s obzirom na to da se kompanija koja snabdeva Srbiju naftom takođe suočava sa pretnjom sankcijama. Đedović Handanović je naglasila izazove koji se javljaju u vezi sa kreditiranjem Naftne industrije Srbije (NIS) i potencijalnim problemima sa platnim prometom ukoliko sankcije budu uvedene.
Tokom razgovora, fokus je bio i na snabdevanju gasom. Đedović Handanović je istakla da su Srbija i Mađarska u prethodnim godinama pokazale da su pouzdani partneri tokom energetske krize. U proteklih nekoliko godina, gasovod Balanski tok je omogućio nesmetano snabdevanje i povećan tranzit gasa prema Mađarskoj. Trenutno se u skladištima u Mađarskoj nalazi oko 49 miliona kubika gasa, što je dodatna sigurnost za obe zemlje.
Ministarka je dodala da je trenutna cena gasa dostigla maksimum u poslednjih 24 meseca, ali se Srbija oslanja na povoljne cene zahvaljujući saradnji sa ruskim partnerima. Takođe, u toku su razgovori između gasnih kompanija o komercijalnim uslovima koji će omogućiti dalju saradnju nakon 1. aprila.
Jedna od ključnih tema bila je i izgradnja naftovoda Srbija-Mađarska, koja bi dugoročno obezbedila dodatnu sigurnost u snabdevanju naftom. Do sada su završeni idejni projekat i studija opravdanosti, a Đedović Handanović je istakla da će radovi početi do kraja ove ili početkom naredne godine. Ovaj projekat je značajan jer će obezbediti alternativni pravac snabdevanja, posebno u svetlu trenutnih geopolitičkih tenzija.
Osim nafte i gasa, postoji prostor za unapređenje saradnje i u sektoru elektroenergetike, uključujući obnovljive izvore energije i nuklearnu energiju. Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije radi na razvoju Panonskog koridora, koji će omogućiti efikasniji prenos energije. Takođe, uspostavljena je prva regionalna berza električne energije koja uključuje Srbiju, Mađarsku i Sloveniju, čime se poboljšavaju uslovi za trgovinu i omogućava veća razmena električne energije po povoljnijim cenama.
Peter Sijarto, ministar spoljnih poslova Mađarske, naglasio je važnost bliske regionalne saradnje u svetlu učestalih energetski izazova. On je istakao da Mađarska ne može imati energetsku sigurnost bez Srbije, s obzirom na to da je snabdevanje gasa gotovo u potpunosti zavisno od Srbije. Prošle godine je postignut rekord u isporuci gasa, što dodatno potvrđuje stabilnost snabdevanja.
Sijarto je upozorio na moguće posledice političkih odluka koje donosi administracija SAD-a u vezi sa sankcijama NIS-u, naglašavajući da bi to moglo imati ozbiljne posledice ne samo za Srbiju, već i za celu centralnu Evropu. On je, međutim, izrazio optimizam u vezi sa saradnjom između Mađarske i Srbije, naglašavajući da će zajedničke inicijative doprineti stabilnosti u snabdevanju gorivom.
Na kraju, Sijarto je dodao da su Mađarska i Srbija dogovorile da do 2028. godine udvostruče razmenu električne energije, čime će dodatno osigurati energetsku stabilnost regiona. Ova saradnja između dve zemlje predstavlja ključni korak ka jačanju energetske sigurnosti i zaštiti interesa građana i privrede.