Od sutra, Srbija će moći izvoziti svežu jabuku, borovnice i suvu šljivu u Kinu bez carina, dok će smrznuta malina biti u bescarinskom režimu 10 godina. Uz ove proizvode, u režimu bez carina će biti i prerade od povrća, džemovi, semenska roba, raž i drugi proizvodi. Direktor Uprave za zaštitu bilja, Nebojša Milosavljević, najavio je da će, prema Sporazumu o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, na tržište Kine bez carina biti moguće izvoziti vina i fermentisana pića za pet godina. Sve ove promene deo su sporazuma koji obuhvata više od 20.000 proizvoda i stupio je na snagu 1. jula.
Ovo je važan korak za srpske poljoprivrednike i proizvođače jer će im omogućiti lakše plasiranje proizvoda na veliko tržište kao što je kinesko. Srbija će imati priliku da svoje poljoprivredne proizvode i vina izvozi bez dodatnih troškova, što može doprineti povećanju izvoza i rastu privrede. Također, ovo će otvoriti nova tržišta i prilike za srpske proizvođače da prošire svoje poslovanje i povećaju konkurentnost na međunarodnom tržištu.
Ovaj sporazum je rezultat napora koji su uloženi u jačanje ekonomske saradnje između Srbije i Kine i potvrda dobrih odnosa između ove dve zemlje. Kina je veoma značajan partner za Srbiju, kako na polju trgovine, investicija, infrastrukturnih projekata, tako i na polju saradnje u oblasti poljoprivrede. Ovaj sporazum će dodatno unaprediti saradnju i otvoriti nove mogućnosti za srpske proizvođače.
Srbija je poznata po svojim kvalitetnim poljoprivrednim proizvodima, poput jabuka, malina, vina i suve šljive, a otvaranje kineskog tržišta bez carina će omogućiti srpskim proizvođačima da svoje proizvode ponude širem krugu potrošača. Kina je veliko tržište sa ogromnim potencijalom za srpske proizvođače, a ovaj sporazum će im omogućiti da iskoriste tu priliku i povećaju svoju konkurentnost na međunarodnom tržištu.
Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine je važan korak ka jačanju ekonomske saradnje između ove dve zemlje i otvara nove mogućnosti za srpske proizvođače. Očekuje se da će ova saradnja rezultirati povećanjem izvoza i rastom privrede, što će doprineti daljem ekonomskom razvoju Srbije. Ovim sporazumom se potvrđuje važnost jačanja ekonomske saradnje između Srbije i Kine i otvaranja novih tržišta i prilika za srpske proizvođače.
Srbija ima potencijal da postane značajan izvoznik poljoprivrednih proizvoda na kinesko tržište, a ovaj sporazum će omogućiti srpskim proizvođačima da iskoriste tu priliku i prošire svoje poslovanje. Otvaranje kineskog tržišta bez carina je važan korak ka jačanju saradnje između ove dve zemlje i doprinosi daljem ekonomskom razvoju Srbije. Očekuje se da će ova saradnja rezultirati povećanjem izvoza i rastom privrede, što će imati pozitivan uticaj na srpsku privredu i stanovništvo.
Ukupno, sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine je važan korak ka jačanju ekonomske saradnje između ove dve zemlje i otvara nove mogućnosti za srpske proizvođače. Očekuje se da će ova saradnja rezultirati povećanjem izvoza i rastom privrede, što će doprineti daljem ekonomskom razvoju Srbije. Srbija ima veliki potencijal za izvoz poljoprivrednih proizvoda na kinesko tržište i ovaj sporazum će omogućiti srpskim proizvođačima da iskoriste tu priliku i povećaju svoju konkurentnost na međunarodnom tržištu.