U Beogradu se trenutno realizuje niz infrastrukturnih projekata koji imaju za cilj unapređenje funkcionalnosti i estetike prestonice. Ovi projekti obuhvataju rekonstrukciju saobraćajnica, mostova, kao i modernizaciju kulturnih i sportskih objekata. Među najznačajnijim projektima je obnova Slavije, rekonstrukcija različitih trgova, kao i izgradnja nove železnice koja će povezivati Zemun Polje sa budućim Nacionalnim stadionom na kojem će se održati „Ekspo 2027“.
Radovi na novoj pruzi od Zemun Polja počeli su sredinom prošle godine, a planirano je da budu završeni do kraja 2023. godine. Ukupna dužina pruge biće 18 kilometara, s različitim segmentima koji povezuju ključne tačke, uključujući Aerodrom „Nikola Tesla“ i Surčin, pre nego što stignu do Nacionalnog stadiona.
Stanovnici Batajnice su 2021. godine dobili direktan izlaz na auto-put, čime su poboljšane njihove saobraćajne veze. Ovaj projekat, vredan manje od devet miliona evra, završen je pre roka i sa svim potrebnim dozvolama. Dve godine kasnije, izgrađena je obilaznica oko Beograda koja povezuje više auto-puteva i omogućava preusmeravanje tranzitnog saobraćaja van centra grada. Investicija u ovaj projekat iznosila je 325 miliona evra.
Osim toga, otvorena je i deonica Novi Beograd – Surčin, koja omogućava izlaz na auto-put „Miloš Veliki“. Ova deonica, duga osam kilometara, uključuje tri trake u svakom smeru, kao i pešačke i biciklističke staze, dok su završeni i radovi na petlji Jakovo, ukupne vrednosti 70 miliona evra.
Rekonstrukcije trgova takođe su važan deo ovih infrastrukturnih projekata. Trg Slavija, jedan od najprometnijih saobraćajnih čvorišta, doživeo je značajne promene, uključujući otvaranje fontane koja se prostire na 800 kvadratnih metara. Savski trg je dobio potpuno novi izgled, a Cvetni trg, poznat po svom renoviranju, otkrio je spomenik Borislavu Pekiću.
Jedna od omiljenih šetališta, Sava promenada, duga 1,8 kilometara, pruža raznovrsne sadržaje kao što su Galerija Beograda na vodi, barovi i park za decu. Rekonstrukcija šetališta „Lazaro Kardenas“ takođe je značajna, obuhvatajući više od 70.000 kvadrata i izgradnju sportskih terena.
U okviru projekta „Istraživanje i razvoj u javnom sektoru“, izgrađeno je 134 stana za mlade naučnike, čime se nastoji zadržati mladih istraživače u zemlji. Vrednost ovog projekta iznosi 8,5 miliona evra.
Rekonstrukcija Skadarske ulice, jednog od simbola prestonice, obuhvatila je postavljanje kamena istog kvaliteta kao i onog iz šezdesetih godina, uz promenu kanalizacije i instalacija. Ulica kralja Petra takođe je modernizovana, sa proširenjem pešačke zone i novim drvoredom.
Pored toga, na Bulevaru despota Stefana postavljen je spomenik despotu Stefanu Lazareviću, dok su brojni drugi projekti uključivali obnovu trotoara i poboljšanje saobraćajne infrastrukture. Ulaganja su se kretala od četiri do 92 miliona dinara na različitim lokacijama, a sve u cilju poboljšanja urbanog života i kvaliteta prostora.
Projekat „Zaplovi Srbijom“ u Zemunu obuhvata izgradnju nautičke infrastrukture vredne 28 miliona evra, kako bi se privukli turisti i investitori. Takođe, analiziraju se lokacije za povezivanje različitih vidova transporta u okviru projekta „Luka Beograd“, koji podrazumeva ulaganje od 300 miliona evra.
Ovi projekti predstavljaju značajan korak napred za Beograd, s ciljem da se poboljša kvaliteta života građana, unapredi saobraćajna povezanost, ali i očuva kulturna baština prestonice. Infrastrukturne investicije koje se trenutno realizuju predstavljaju temelj budućeg razvoja Beograda kao savremenog i funkcionalnog grada.