Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik Svetog velikomučenika Teodora Stratilata, jednog od značajnih svetitelja iz 4. veka. O ovom svetitelju pisao je i vladika Nikolaj Velimirović, ističući njegove vrline i hrabrost u suočavanju s progonima. Sveti Teodor se slavi dva puta godišnje, 21. februara i 21. juna. Danas se obeležava dan njegove smrti, dok se 21. juna proslavlja prenos njegovih moštiju iz Iraklije u Evhaitu, prema njegovoj želji koju je izrazio svom slugi Varu. On je želeo da njegovo telo bude položeno na imanju njegovih predaka u Evhaiti.
Sveti Teodor Stratilat bio je rimski vojvoda i gradonačelnik Iraklije, a njegova odluka da postane hrišćanin bila je hrabra i opasna, s obzirom na to da je znao da će mu to doneti smrt. U žitijama se navodi kako je on, uprkos svom položaju, prezreo mladost, lepotu, vojvodski čin i carske milosti, odlučivši se za mučeništvo radi Hrista. Njegova hrabrost i posvećenost veri ostavili su snažan utisak na hrišćansku tradiciju.
U vreme vladavine cara Likinija, Teodor je pretrpeo mučenje zbog nesuglasica vezanih za religiju. On je postao poznat po svojim delima protiv idolopoklonstva – razorio je idole od srebra i zlata i podelio ih siromašnima, a mnoge je preobratio u hrišćanstvo. Njegova hrabrost nije poznavala granice, jer je čak pozvao cara Likinija da se odrekne svog paganizma i prihvati hrišćanstvo.
Mučenja kroz koja je prošao bila su izuzetno brutalna. Prema izvorima, bio je šiban sa šest stotina udaraca po leđima i pet stotina po stomaku, razapet je na krst, gađan strelama, a na kraju je poginuo posečen mačem. Tokom svih tih muka, Teodor je neprestano uznosio molitve, govoreći: „Slava tebi Bože moj, slava ti!“ Ova izjava oslikava njegovu duboku veru i predanost Bogu čak i u najtežim trenucima.
Prema predanju, Sveti Teodor je za samo šest dana prošao sve činove, od svetovnjaka do patrijarha, što dodatno ukazuje na njegovu izuzetnost i brzi duhovni uzlet. Protojerej Georgije govorio je o uticaju magije i đavoimanosti na ljude, napominjući da svako, pa čak i svešteno lice, može biti podložno iskušenjima ako to Gospod dopusti.
Božjim promisalom, Sveti Teodor je kasnije postao episkop lampaskijskog. Tokom svog služenja, uspeo je da očisti grad od neznaboštva, zatvori hramove idolopokloničke vere i izgradi mnoge crkve, čime je učvrstio blagočešće među ljudima. Njegova posvećenost i borba za hrišćanstvo ostavili su dubok trag u istoriji crkve i među vernicima.
Danas, na dan kada se slavi Sveti Teodor, mnogi vernici odlaze u crkve, pale sveće i mole se za njegov zagovor. Ovaj svetitelj se smatra simbolom hrabrosti i odlučnosti u veri, a njegovo mučeništvo podseća na važnost odricanja i posvećenosti Bogu. U svetlu njegovog života, vernici se podstiču da se suoče sa svojim izazovima s verom i hrabrošću, te da nikada ne zaborave snagu i značaj svoje vere.
Sveti Teodor Stratilat ostaje u srcima vernika kao svetitelj koji je izabrao put mučeništva zbog ljubavi prema Hristu, ostavljajući za sobom primer hrabrosti, predanosti i neustrašivosti u suočavanju s progonima. Ovaj dan nas podseća na važnost očuvanja vere i snage u teškim vremenima, inspirišući generacije da slede njegov put.