Odlazak Igora Bojovića, dramskog pisca i nekadašnjeg upravnika „Buhe“

Tamara Nikolić avatar

Igor Bojović, dramski pisac i upravnik Pozorišta „Boško Buha“, preminuo je 2025. godine u 56. godini života, nakon duge i teške bolesti. Njegova smrt ostavila je dubok trag u svetu pozorišta, a njegov doprinos umetnosti se ne može zaboraviti. Bojović je bio poznat po svojim talentovanim dramama koje su se izvodile na scenama širom Srbije i sveta. Rođen je 1969. godine u Nikšiću, a svoj je umetnički izraz razvio kroz različite žanrove, stvarajući dela i za decu i za odrasle.

Njegova najpoznatija dela uključuju „Izvanjac“, „Happy End“, „Ženidba kralja Vukašina“, „Bajka o caru i slavuju“, „Baš Čelik“, „Petar Pan“ i „Mačor u čizmama“. Ovi komadi su stekli značajnu popularnost i izvodili su se u mnogim pozorištima, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Njegova sposobnost da prenese poruke kroz dramu i stihove učinila ga je jednim od najomiljenijih dramatičara u regionu.

Pored pisanja dramskih dela, Bojović je bio i koautor scenarija za nekoliko igranih filmova, uključujući „Nož“, „Lavirint“ i „Rat uživo“, kao i za TV serije kao što su „Snovi od šperploče“ i „Dobro veče, deco“. Njegov rad u pozorištu obeležen je brojnim nagradama, uključujući Sterijinu nagradu za savremenu komediju 1995. godine za „Mačora u čizmama“ i Sterijinu nagradu za savremeni dramski tekst 1996. godine za „Izvanjca“. Takođe je 2004. godine dobio Zmajevu nagradu za ukupan doprinos dramskom stvaralaštvu za decu.

Bojović je bio dugogodišnji predsednik srpskog ogranka UNIMA, svetske lutkarske organizacije, i proveo je osamnaest godina kao direktor i umetnički direktor Pozorišta lutaka „Pinokio“. Njegov rad u Crnogorskom narodnom pozorištu, gde je bio direktor drame i dramaturg, takođe je ostavio snažan utisak na pozorišnu scenu.

Bojović je pohađao Internacionalnu školu dramaturgije pri Kraljevskom dvorskom pozorištu u Londonu, što je dodatno obogatilo njegov umetnički izraz. Njegove drame su prevedene na više jezika, uključujući francuski, bugarski, makedonski, italijanski, engleski, ruski i turski, što svedoči o njihovoj univerzalnoj vrednosti i ugledu.

U decembru 2024. godine, predstavljena je njegova knjiga „Drame za decu“, objavljena uz podršku Ministarstva kulture Srbije. Ivana Dimić je istakla značaj Bojovićevog rada, naglašavajući kako njegove dramske bajke ne samo da su nagrađivane, već su i od suštinske važnosti za razvoj ukusa kod dece i njihovog odrastanja u kvalitetne ljude. Bojović je ostavio nasleđe koje će trajati kroz generacije, a njegova dela će se čitati i izvoditi i u budućnosti.

Igor Bojović će biti zapamćen ne samo po svojim dramama, već i po duhovitosti i vedrini koju je širio u svakodnevnom životu. Njegov doprinos pozorištu i kulturi ne može se preceniti, a njegovo umetničko nasleđe će živeti kroz generacije. Njegova duša neka počiva u miru, a njegovi stihovi neka nastave da inspirišu i raduju sve one koji ih pročitaju ili vide na sceni. U vremenu kada se suočavamo s različitim izazovima, Bojovićeva umetnost ostaje svetionik nade i kreativnosti, podsećajući nas na snagu pozorišta da menja živote i oblikuje društvo.

Tamara Nikolić avatar