Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je danas izjavio da je odluka privremenih prištinskih institucija da mu onemoguće posetu AP Kosovo i Metohija sramna i predstavlja direktno kršenje važećih sporazuma. Lončar je planirao obilazak Kliničko-bolničkog centra (KBC) Kosovska Mitrovica i KBC Gračanica kako bi se upoznao sa radom srpskog zdravstvenog sistema na prostoru južne pokrajine. On je naglasio da je cilj posete bio isključivo humanitarne prirode, da bi se proverilo funkcionisanje zdravstvenih usluga koje se pružaju kako Srbima, tako i Albancima.
Ministar je istakao da je njegova namera da poseti zdravstvene ustanove u regionu bila vođena željom da se uveri u kvalitet zdravstvene zaštite, a ne političkim motivima. Međutim, prema njegovim rečima, premijer privremenih institucija u Prištini, Aljbin Kurti, je ponovo stavio politiku ispred zdravlja i dobrobiti građana. „Dok Aljbin Kurti direktno i nedvosmisleno podržava proteste u Srbiji, on istovremeno sprovodi ovakve duboko anticivilizacijske zabrane, koje direktno narušavaju normalizaciju odnosa“, rekao je Lončar.
On je naglasio da nijedna prepreka ne može da ih zaustavi u nameri da pomognu svom narodu na Kosovu i Metohiji, kao i da će nastaviti da unapređuju zdravstvenu zaštitu i pružaju medicinske usluge svim zajednicama, uključujući i Albance. „Za nas to nije pitanje politike, već kodeksa i odgovornosti i uvek ćemo se takvim principima voditi“, dodao je Lončar.
Uprkos najavi o poseti, koja je poslana u ponedeljak i bila usklađena sa svim potrebnim procedurama, vlasti u Prištini nisu dale pozitivnu reakciju na zahtev za posetu. Lončar je trebao da razgovara sa medicinskim radnicima i uveri se u funkcionisanje srpskog zdravstvenog sistema, ali mu to nije omogućeno.
Ovakva situacija dodatno komplikuje već napete odnose između Beograda i Prištine, gde su političke tenzije često u prvom planu, a briga o ljudima i njihovom zdravlju deluje kao sekundarni cilj. Lončar je naglasio da će Ministarstvo zdravlja i dalje raditi na poboljšanju zdravstvene zaštite na Kosovu i Metohiji, uprkos opstrukcijama.
U ovom kontekstu, važno je napomenuti da zdravstvena zaštita mora biti dostupna svim građanima, bez obzira na njihovu etničku pripadnost. Lončar je istakao da srpski zdravstveni sistem na KiM pruža usluge koje su jednako dostupne i Srbima i Albancima, što je ključni aspekt humanog pristupa u zdravstvu.
Ministar je takođe ukazao na to da ovakve zabrane i prepreke ne doprinose poboljšanju međusobnih odnosa, već ih dodatno pogoršavaju. Ova situacija je još jedan dokaz da politika i dalje igra ključnu ulogu u svakodnevnom životu građana na Kosovu i Metohiji, a posebno kada je reč o zdravlju i zdravstvenim uslugama.
U zaključku, Lončar je poručio da će Srbija nastaviti da se bori za prava svojih građana na Kosovu i Metohiji i da će se truditi da obezbedi što bolju zdravstvenu zaštitu, uprkos svim izazovima i preprekama koje se mogu javiti. Njegova posvećenost i želja da pomogne ljudima u ovoj regiji ostaje nepromenjena, a odluke koje donose privremene institucije u Prištini ne mogu ga odvratiti od tog cilja.