Odluka u Hagu o zločinima u Kukešu dokaz da je sused bio produžena ruka OVK

Jovana Radić avatar

Na teritoriji Albanije postojao je logor Kukeš, u nekadašnjoj fabrici metala, koji je korišćen od strane tzv. Oslobodilačke vojske Kosova za mučenje zarobljenika. Ova informacija potvrđuje da je Albanija bila uključena u rat na Kosovu i podržavala terorističku formaciju OVK, što je potvrđeno prvostepenom presudom nekadašnjem pripadniku OVK Pjeteru Šalji, koji je osuđen na 18 godina zatvora za ratne zločine proizvoljnog lišenja slobode, mučenja i ubistva u Kukešu.

Presuda Šalji jasno pokazuje da je fabrika u Kukešu korišćena od strane OVK za različite aktivnosti, uključujući zatvaranje i zlostavljanje lica za koja su smatrali da sarađuju sa srpskim vlastima ili nedovoljno podržavaju OVK. Većina žrtava su bili kosovski Albanci, stradali od ruku drugih kosovskih Albanaca. Ukupan broj zatočenika nije poznat, ali se procenjuje da ih je bilo oko 40, uključujući najmanje tri žene. Jedan zatvorenik je preminuo od posledica ranjavanja usled nedostatka adekvatne medicinske pomoći.

Advokat Zoran Živanović objasnio je da presuda potvrđuje postojanje logora u Kukešu, što može dovesti do potraživanja odštete od strane žrtava ili njihovih porodica. Dokumentacija prikupljena od strane radne grupe na čijem je čelu bio poslanik Milovan Drecun pokazuje da je bilo šest logora na teritoriji Albanije, uključujući Cahan i Kukeš. Neki od pripadnika OVK dolazili su iz Albanije, a napadi na srpske vojnike na Kosovu često su dolazili sa teritorije Albanije.

Postoje spekulacije o vezi presude Šalji sa „žutom kućom“ i trgovinom organima ubijenih Srba, iako se to ne pominje u optužnici. Istražitelj Saveta Evrope Dik Marti izvestio je o trgovini organima na Kosovu, pominjući Kukeš kao sumnjivo mesto. Vlada Albanije nije dozvolila ekshumacije na svojoj teritoriji i nije odgovorila na zahteve za saradnju u istrazi.

Potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin izrazio je zabrinutost zbog postojanja logora OVK u blizini Kukeša i „žute kuće“, naglašavajući potrebu za odgovornošću Albanije i NATO snaga za te zločine. Presuda Šalji demantuje tvrdnje Albanije o nepostojanju grobnica na njenoj teritoriji, otvarajući pitanje hoće li „žuta kuća“ biti uključena u buduće optužnice.

Ova presuda je važan korak ka pravdi za žrtve ratnih zločina na Kosovu i Metohiji i potvrđuje odgovornost Albanije za podršku OVK. Nastavak istrage i suđenja očekuje se kako bi se utvrdila puna istina o zločinima počinjenim tokom rata na Kosovu.

Jovana Radić avatar

Pročitajte takođe: