Manastir Manasija i Arilje, kao i arheološko nalazište Caričin grad, mađarsko groblje Dvorina u selu Banja i arheološko nalazište Mora Vagei u Mihajlovicu, na teritoriji Negotina, dobili su novi, viši stepen zaštite od Vlade Srbije. Ovi spomenici dobili su status nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog kulturnog i istorijskog značaja na osnovu odluka vlade koje se odnose na utvrđivanje mera zaštite, granica zaštićene okoline i mera zaštite zaštićene okoline spomenika kulture, odnosno arheološkog nalazišta, kao nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja.
Manastir Manasija, zadužbina despota Stefana Lazarevića, podignut je tokom prve polovine 15. veka i bio je književno središte u kojem je radila poznata resavska škola. Kompleks se sastoji od crkve posvećene Sv. Trojici, ostataka stare biblioteke, konaka i utvrđenja. Manastir je prvi put utvrđen kao spomenik kulture 1948. godine, a za kulturno dobro od izuzetnog značaja 1979. godine.
Manastir Arilje, podignut krajem 13. veka, posvećen je Svetom Ahiliju i zadužbina je srpskog srednjovekovnog kralja Dragutina. Nalazi se pod republičkom zaštitom kao spomenik kulture od izuzetnog značaja još od 1979. godine.
Arheološko nalazište Caričin grad predstavlja jedini utvrđeni grad koji je u prvoj polovini 6. veka izgrađen kao zadužbina ranovizantijskog imperatora cara Justinijana. Istraženi ostaci ovog nalazišta ukazuju na izvanredan arhitektonski primer ranohrišćanske civilizacije. Formiran je stručni tim za izradu nominacionog dosijea za upis „Arheološkog nalazišta Caričin grad – Iustiniana Prima“ na Uneskovu Listu svetske baštine.
Vlada Srbije donela je odluku o preimenovanju Jugoslovenske kinoteke u Državni audiovizuelni arhiv Srbije Jugoslovenska kinoteka. Kinoteka je centralna ustanova zaštite i očuvanja filmskog i ostalog audiovizuelnog nasleđa za teritoriju Srbije i vodi centralni registar kulturnih dobara.
Ove odluke Vlade Srbije predstavljaju korak ka jačanju zaštite kulturne i istorijske baštine zemlje. Manastiri Manasija i Arilje, arheološko nalazište Caričin grad, mađarsko groblje Dvorina i arheološko nalazište Mora Vagei sada će imati veći stepen zaštite, što će omogućiti njihovo očuvanje za buduće generacije. Ovo je važan korak ka očuvanju kulturnog identiteta Srbije i promociji njenog bogatog kulturnog nasleđa.