Mihajlo Rabrenović, stručnjak za menadžment javnog sektora, nedavno je komentarisao značaj posete predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, Moskvi. Ova poseta je od ključnog značaja zbog više razloga, a posebno se ističu dva važna pitanja: gasni aranžman i američke sankcije prema Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Rabrenović ističe da je za Srbiju od vitalnog značaja da se fokusira na svoje interese, kao što to čine sve druge zemlje. On naglašava da se mora raditi na rešavanju gasnog aranžmana i da je dijalog sa Ruskom Federacijom neophodan u ovom kontekstu. Gasna pitanja su uvek bila u centru pažnje kada je reč o energetskim planovima Srbije, a trenutna situacija dodatno komplikuje odnose i izazove s kojima se zemlja suočava.
U poslednjih nekoliko godina, Srbija je radila na diversifikaciji svojih izvora gasa, ali, kako Rabrenović navodi, to nije bio slučaj decenijama unazad. Infrastrukturna ulaganja su bila zapostavljena, što sada predstavlja dodatni izazov. Gasna politika Srbije, koja se oslanja na uvoz, mora biti fleksibilna kako bi se prilagodila globalnim tržišnim trendovima i regionalnim potrebama.
Rabrenović takođe ukazuje na to da je gas ključna energija za Srbiju u nadolazećem periodu, posebno s obzirom na to da se očekuje povećana potražnja za energentima kako se ekonomija oporavlja od posledica pandemije. On naglašava važnost održavanja stabilnih odnosa s Rusijom, koja je jedan od glavnih dobavljača gasa za Srbiju. U tom smislu, Vučićeva poseta Moskvi može se posmatrati kao strateški korak ka jačanju tih odnosa.
Osim gasnog aranžmana, Rabrenović iznosi i zabrinutost zbog američkih sankcija prema NIS-u. Ove sankcije mogu imati ozbiljan uticaj na poslovanje kompanije i na energetsku stabilnost Srbije u celini. NIS igra ključnu ulogu u snabdevanju tržišta naftom i gasom, a sankcije bi mogle otežati pristup potrebnim resursima, kao i mogućnost za razvoj i investiranje u nove projekte.
U svetlu ovih izazova, Rabrenović smatra da je važno da Srbija nastavi sa dijalogom i saradnjom sa svim relevantnim partnerima, uključujući i Rusku Federaciju. On naglašava da je potrebno razvijati strategije koje će omogućiti Srbiji da se adaptira na promene na globalnom tržištu, kao i da osigura energetsku nezavisnost.
U tom smislu, Rabrenović ukazuje na potrebu za unapređenjem energetske efikasnosti i korišćenjem obnovljivih izvora energije. Srbija bi trebala razmotriti i mogućnosti koje pružaju alternativni izvori gasa, kao što su LNG terminali, koji bi mogli doprineti diversifikaciji snabdevanja.
Pored toga, stručnjak naglašava da je važno da Srbija razvija svoje unutrašnje resurse i investira u energetske projekte koji će povećati kapacitete. Takođe, neophodno je razvijati saradnju sa susednim zemljama kako bi se stvorila regionalna mreža koja bi omogućila bolju integraciju energetskih sistema.
Sve u svemu, poseta predsednika Vučića Moskvi predstavlja značajan korak za Srbiju u kontekstu rešavanja ključnih energetskih pitanja. Saradnja sa Rusijom, kao i dijalog sa drugim partnerima, biće ključni za obezbeđivanje energetske stabilnosti i sigurnosti u budućnosti. Srbija mora prepoznati svoje strateške interese i raditi na njihovom ostvarivanju, dok istovremeno nastoji da se prilagodi promenama na globalnom tržištu.