Treći osnovni sud u Beogradu je odredio pritvor osumnjičenom Z.S. (52) zbog nasilja u porodici. Ova odluka je doneta nakon što su policijski službenici PS Zemun u skladu sa nalogom javnog tužioca u Beogradu zadržali okrivljenog zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo nasilje u porodici, koje je usmereno protiv njegove supruge.
Prema informacijama iz saopštenja Trećeg osnovnog javnog tužilaštva, Z.S. se tereti da je 14. februara 2025. godine, u svom stanu u Zemunu, primenom nasilja ugrozio telesni integritet svoje supruge, pri čemu joj je naneo laku telesnu povredu upotrebom sredstva koje je moglo izazvati teške telesne povrede. Ova situacija predstavlja ozbiljno kršenje zakona i ljudskih prava, a posebno se oslikava u kontekstu porodičnog nasilja koje je, nažalost, sve prisutnije u društvu.
U svojoj odbrani, okrivljeni Z.S. je negirao izvršenje krivičnog dela. Ipak, s obzirom na okolnosti koje ukazuju na mogućnost ponavljanja krivičnog dela ukoliko bi se našao na slobodi, sud je odlučio da mu odredi pritvor. Ova odluka je doneta na predlog javnog tužilaštva, koje je procenilo da bi njegov boravak na slobodi mogao imati negativan uticaj na oštećenu i svedoke. Ovakvi potezi suda i tužilaštva ukazuju na ozbiljnost sa kojom se pristupa slučajevima nasilja u porodici, ali i na potrebu za zaštitu žrtava.
Nasilje u porodici je ozbiljan problem u Srbiji i širom sveta, a brojni izveštaji pokazuju da se mnoge žrtve suočavaju sa strahom od prijavljivanja zlostavljanja. U društvu često postoji stigma oko ovakvih situacija, što dodatno otežava žrtvama da potraže pomoć. S obzirom na to, važno je da se institucije, kao i društvo u celini, angažuju na stvaranju okruženja u kojem se žrtve osećaju sigurno i podržano u svom nastojanju da se oslobode nasilja.
U Srbiji, zakonodavni okvir je postavljen kako bi se borilo protiv nasilja u porodici, ali primena zakona i zaštita žrtava često zavise od lokalnih institucija i njihove spremnosti da reaguju. Postoje razne organizacije i centri za pomoć žrtvama koji nude psihološku i pravnu pomoć, ali je i dalje potrebno povećati svest o dostupnim resursima.
Osim pravnih mera, važno je raditi na edukaciji i prevenciji nasilja u porodici. Podizanje svesti o problemu nasilja, kao i pružanje informacija o pravima žrtava, može pomoći smanjiti stigmu i podstaći više ljudi da potraže pomoć. Takođe, obrazovanje o zdravim porodičnim odnosima i komunikaciji može značajno smanjiti incidencu nasilja.
U ovom slučaju, sud je pokazao da je odlučan u zaštiti žrtava nasilja i u održavanju javnog reda i mira. Pritvor osumnjičenom Z.S. je jedan od načina da se obezbedi sigurnost žrtve i da se spreči dalja šteta. Ovakve odluke su važan korak ka očuvanju pravde i zaštiti onih koji su izloženi nasilju.
Na kraju, važno je naglasiti da borba protiv nasilja u porodici zahteva zajednički napor svih članova društva. Kroz obrazovanje, svest i pravne mere, moguće je stvoriti sigurnije okruženje za sve, a posebno za one koji su najranjiviji. Ovaj slučaj je podsetnik na to da nasilje ne sme biti tolerisano i da svaka žrtva zaslužuje zaštitu i podršku.