U Beogradu je sinoć u prepunoj sali Kolarčeve zadužbine predstavljena knjiga „Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku“ autora prof. Dragoslava Ćetkovića, u izdanju Obeležja plus i Fondacije Braća Karić. Na promociji su prisustvovali Njegovo Preosveštenstvo Episkop novobrdski g. Ilarion, akademici, profesori, predstavnici medija, kao i značajni građani Kosova i Metohije.
U uvodnom govoru, Episkop novobrdski g. Ilarion je istakao važnost Kosova i Metohije kao svete srpske zemlje i čuvara kosovskog zaveta. U kulturnom programu su govorili i Akademik Slavenko Terzić, prof. dr Živko Kulić, prof. Petar Jakšić, prof. dr Milivoje Pavlović, i autor knjige, prof. Dragoslav Ćetković, koji je istakao svoj višedecenijski rad na Kosovu i Metohiji.
Nikola Radanović, urednik knjige, je istakao da je putovao Kosovom i Metohijom kako bi prikupio informacije o značajnim Srbima, čije biografije su sada deo ovog književnog izdanja. U umetničkom delu programa su nastupili Nevena Čiplak Lazarević, Dušan Đukić, Aleksa Radonjić, Milan Ducić, Aleksa Nedeljković, i Pavlina Radovanović, najmlađa Srpkinja čija se biografija nalazi u knjizi.
Pesma i duh Kosova i Metohije su bili centralni deo programa, sa umetnicima koji su potvrdili važnost pevanja o Kosovu i Metohiji. Voditelj programa je bila Jasmina Stoiljković, prvakinja srpske drame u Prištini. Profesor Milivoje Pavlović je izrazio odlučnost u nastavku rada na očuvanju imena i dela mnogih ljudi koji nisu ušli u knjigu.
Pored značajnih građana Kosova i Metohije, u knjizi su predstavljeni i crkveni velikodostojnici, akademici, profesori, učitelji, lekari, inženjeri, privrednici, književnici, kulturni i sportski stvaraoci koji su oblikovali vreme. Knjiga „Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku“ predstavlja važan doprinos srpskoj istoriji, kulturi, etnografiji, novinarstvu i istraživačkom radu.