U okviru nastavka borbe protiv korupcije, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srbije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, sprovelo je dve značajne akcije koje su rezultirale hapšenjem 18 lica. Osumnjičeni su se teretili za različita krivična dela, uključujući poresku prevaru, poresku utaju, udruživanje radi vršenja krivičnih dela i pranje novca u iznosu od 1.322.372.826 dinara.
Prema saopštenju MUP-a, među uhapšenima je i D. T. (1964), koji je kao vlasnik poljoprivrednog gazdinstva, zajedno sa članovima svoje porodice i drugim osobama, svesno prikrio svoju imovinu tako što je poljoprivredne proizvode predstavio kao proizvod 66 malih poljoprivrednih gazdinstava, koja zapravo nisu mogla da proizvedu u prikazanom obimu. Ovom prevarom, osumnjičeni je oštetio budžet Republike Srbije za 199.000.000 dinara samo na osnovu poreskih obaveza.
Dalje, D. T. je prema sumnjama, prenosio sredstva koja su ilegalno stečena u legalne tokove, tako što je podizao gotovinu sa računa poljoprivrednih gazdinstava ili prenosio sredstva na svoj račun ili račune članova svoje porodice. Ova krivična dela su otkrivena u saradnji sa Poreskom policijom, što naglašava značaj međusobne saradnje različitih državnih institucija u borbi protiv korupcije.
U drugoj akciji, uhapšene su dve osobe, među kojima je i D. R. (1967), nekadašnji gradski sekretar za saobraćaj Beograda. On se sumnjiči da je izvršio krivično delo pranje novca, uz pomoć M. N. (1984) iz Šapca. Navodi se da je D. R. izvršio konverziju i prenos imovine u ukupnom iznosu od 670.954 evra, svesno znajući da je ta imovina nezakonito stečena. Tvrdi se da je lažno prikazao poreklo novca u iznosu od 430.000 evra, kao i da je prikrio poreklo dela imovine u iznosu od 240.954 evra.
Osumnjičeni D. R. je, prema izveštajima, koristio nelegalno stečen novac za kupovinu raznih nepokretnosti, uključujući stanove, kuće, garažna mesta, kao i za nabavku putničkih i priključnih vozila, a čak je stekao i plovilo. Ove aktivnosti dodatno ukazuju na složenost i opsežnost finansijskih prevara koje se događaju u različitim sektorima.
Nakon hapšenja, osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 časova, nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti sprovedeni u nadležno tužilaštvo. Ove akcije su deo šireg nastojanja vlasti da se obračunaju sa korupcijom i kriminalnim delovanjem koje šteti ekonomiji i društvu u celini.
Borba protiv korupcije predstavlja jedan od ključnih izazova sa kojima se Srbija suočava, a ovakve akcije su neophodne kako bi se stvorilo poverenje građana u institucije i pravni sistem. MUP nastavlja da sprovodi istrage i akcije usmerene na otkrivanje i sprečavanje koruptivnih radnji, a rezultati ovih operacija ukazuju na to da vlasti ozbiljno shvataju problem korupcije.
U nastavku, očekuje se da će ovakve akcije postati učestalije, a da će pravosudni sistem adekvatno odgovoriti na izazove koje donosi borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. Građani Srbije, kao i međunarodna zajednica, pažljivo prate ove događaje, nadajući se da će rezultati biti pozitivni i da će doprineti boljem poslovnom okruženju i jačanju demokratskih institucija u zemlji.