Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije izdao je saopštenje večeras nakon požara u blizini nuklearne elektrane Zaporožje u Ukrajini. Nivo radioaktivnosti u okolini NE Zaporožje nije povišen, što je potvrđeno i automatskim merenjima u Srbiji. Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) primetila je gusti dim koji se širio iz elektrane nakon eksplozija, ali nema izveštaja o uticaju na nuklearnu sigurnost. Ukrajina optužuje Rusiju za podmetanje požara, dok Rusija tvrdi da je napad izvela ukrajinska vojska. Predsednik Ukrajine Zelenski izrazio je zabrinutost zbog situacije i apelovao na međunarodnu zajednicu da reaguje.
Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije izdao je večeras saopštenje povodom požara u blizini nuklearne elektrane Zaporožje u Ukrajini. Mediji su preneli informacije o požaru bez zvaničnih potvrda, ali nivo radioaktivnosti u okolini NE Zaporožje nije povišen, što je potvrđeno i merenjima u Srbiji. Direktorat nastavlja da prati situaciju i redovno obaveštava javnost o eventualnim promenama.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da su primetili gust dim koji se širio iz severnog dela nuklearne elektrane Zaporožje nakon eksplozija. Tim je obavešten o navodnom napadu dronom na jedan od rashladnih tornjeva, ali nema izveštaja o direktnom uticaju na nuklearnu sigurnost. Ukrajinska strana optužuje Rusiju za podmetanje požara, dok Rusija tvrdi da je napad izvela ukrajinska vojska. Situacija je i dalje nejasna, a međunarodna zajednica prati dešavanja u regionu s velikom pažnjom.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski takođe je reagovao na situaciju, deleći video požara na platformi X. Optužio je ruske okupatore za podmetanje vatre na teritoriji Zaporožske nuklearne elektrane, ističući da nivo radijacije nije povišen ali da situacija nije normalna dok Rusija kontroliše elektranu. Zelenski je apelovao na međunarodnu podršku i akciju kako bi se situacija rešila na miran način. On je istakao da je Rusija koristila elektranu kao sredstvo zastrašivanja i ucenjivanja Ukrajine i Evrope, te da je važno vratiti kontrolu nad elektranom ukrajinskim vlastima.
Vođstvo u Nikopolju takođe je reagovalo na situaciju, navodeći da su ruske snage zapalile gume u rashladnim tornjevima te da može biti reč o provokaciji ili pokušaju stvaranja panike. Izvori tvrde da je napad došao s druge strane reke iz okupiranog Enerhodara. Situacija je i dalje napeta i zahteva pažnju međunarodne zajednice i stručnjaka za nuklearnu sigurnost.
Ukrajinski i ruski zvaničnici sukobljavaju se oko uzroka požara oko nuklearne elektrane Zaporožje, dok strahovanja od mogućih posledica rastu. Međunarodna zajednica, uključujući IAEA i Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost Srbije, pažljivo prate situaciju kako bi se osigurala bezbednost stanovništva i sprečile dalje eskalacije. Vreme je od suštinske važnosti u rešavanju ovakvih kriznih situacija, a međunarodna saradnja ključna je za efikasno rešavanje problema. Sve strane pozivaju na smirenost, transparentnost i saradnju kako bi se izbegle moguće katastrofalne posledice po regionalnu i globalnu sigurnost.