Privredni sud u Novom Sadu je konačno zaključio stečaj nad Razvojnom bankom Vojvodine nakon dugog pravnog procesa koji je trajao više od decenije. Stečajni postupak je zvanično završen krajem jula, nakon što je rešenje postalo pravosnažno.
Agencija za osiguranje depozita je ovlaštena da zastupa stečajnu masu RBV, koja se sastoji od parničnih i izvršnih postupaka, kao i krivičnih postupaka u kojima je banka oštećena. Proces raspodele deobne mase rezultirao je time da Autonomna pokrajina Vojvodina dobije najmanje 51,82 odsto ukupne nominalne vrednosti preferencijalnih akcija.
Pored RBV, još deset stečajnih postupaka za banke vodi Agencija za osiguranje depozita, među kojima su i četiri velike državne banke. Stečajni postupci ovih banaka traju već četvrt veka, otvoreni su još 2002. godine, i trebali su biti završeni 2023. godine, ali se to nije obistinilo.
Razvojna banka Vojvodine izgubila je licencu Narodne banke Srbije još 2013. godine zbog nedostatka kapitala i kritične potkapitalizovanosti. Banka je kasnije zaključila ugovor o preuzimanju dela imovine i obaveza sa Bankom Poštanskom štedionicom, što je rezultiralo dodatnim sredstvima obezbeđenim od strane Republike Srbije i AP Vojvodine.
Nakon završetka stečaja, Vojvodina bi trebala da dobije novčana sredstva, prenose potraživanja od dužnika i druge imovinske beneficije od nekretnina i udela u drugim pravnim licima. Sada, nakon završetka ovog dugog i kompleksnog procesa, RBV je zvanično izbrisana iz registra privrednih subjekata, ali rok za žalbe još uvek traje.
Prema podacima Centralnog registra hartija od vrednosti, Vojvodina je najveći akcionar RBV sa 64,7 odsto vlasništva, dok 23 odsto pripada Republici Srbiji. Očekuje se da će se najveći deo novčanih sredstava dobijenih u procesu stečaja preusmeriti ka Vojvodini u vidu nekretnina i novčanih sredstava.