Onlajn nastava kao rešenje probleme u školama, a ako đak ne položi razredni ispiti, ide ne popravni

Milan Petrović avatar

Član Upravnog odbora Društva direktora škola Srbije, Milibor Saković, izneo je stav da je onlajn nastava „najblaži način“ da se reše problemi u školama koje se suočavaju s podeljenostima među zaposlenima ili učeničkim blokadama. On je naglasio da je Ministarstvo prosvete omogućilo školama da organizuju onlajn nastavu uz obaveštenje Školskoj upravi, čime se pruža fleksibilnost u radu i omogućava nastavak obrazovanja učenika.

Saković je ukazao na važnost pohađanja nastave i naglasio da učenici koji su odsustvovali više od trećine nastave mogu biti upućeni na razredni ispit za svaki predmet pojedinačno. Ova mera ima za cilj da obezbedi da učenici koji su imali problema sa prisustvom i znanjem mogu da pokažu svoje razumevanje gradiva i da dobiju priliku da se dokažu.

Maturanti gimnazija će se raspustiti 23. maja, dok će maturanti četvorogodišnjih srednjih stručnih škola imati raspust od 30. maja. U tom kontekstu, Saković je objasnio da će se nakon završetka školske godine organizovati odeljenska veća koja će zaključiti ocene i doneti odluke o upućivanju na razredne ispite.

On je takođe istakao da maturanti imaju pravo da izađu na maturske ispite čak i ako su upućeni na razredni ispit, što im omogućava da se takmiče za svoje diplome. U junskom roku, nakon odeljenskih veća, ostavlja se nekoliko dana za polaganje razrednih ispita. Ako učenik položi razredni ispit, ima pravo da pristupi maturskom ispitu; ukoliko ne uspe, biće upućen na popravni ispit.

U Prvoj ekonomskoj školi u Beogradu, gde je Saković direktor, nastava je normalizovana početkom marta. On je naglasio odgovornost roditelja u ovom procesu, ukazujući da su oni ti koji opravdavaju časove i pozvao ih da razmisle o svojoj ulozi u obrazovanju svoje dece.

Saković je istakao da svi nastavnici drže časove od 45 minuta i da su prisutni na nastavi, što pokazuje posvećenost obrazovanju. On je organizovao roditeljske sastanke sa svakim odeljenjem pojedinačno, kako bi se svi uključili u proces i obezbedila podrška učenicima.

Učenici i roditelji se suočavaju s izazovima tokom školske godine, a onlajn nastava se pokazuje kao korisno rešenje za prevazilaženje tih problema. Ministarstvo prosvete i škole rade na tome da obezbede kontinuitet obrazovanja i da pomognu učenicima da ostvare svoje akademske ciljeve, čak i u teškim okolnostima.

U zaključku, Saković je pozvao sve aktere u obrazovanju da se aktivno uključe kako bi obezbedili što kvalitetnije obrazovanje za učenike. Onlajn nastava, kao fleksibilan oblik učenja, može biti korisno rešenje, ali i odgovornost svih učesnika u obrazovnom procesu. U vremenu kada se suočavamo sa raznim izazovima, važno je da se svi angažujemo i radimo na stvaranju boljih uslova za učenje.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: