Opasne navike u vožnji

Milan Petrović avatar

Vožnja je svakodnevna aktivnost koja zahteva pažnju, koncentraciju i veštinu. Međutim, mnogi vozači nisu svesni da mogu razviti opasne navike koje mogu dovesti do saobraćajnih nezgoda. Bez obzira na iskustvo, vozači treba da budu svesni i da prepoznaju ove pogrešne navike kako bi ih izbegli tokom vožnje.

Prva opasna navika je vožnja jednom rukom. Ovo može biti privlačno ili kul, ali tokom intenzivne vožnje brzina reakcije je ključna. Ukoliko bi se aktivirao vazdušni jastuk, vozač sa jednom rukom na volanu može pretrpeti ozbiljne povrede. Preporučuje se da vozači drže ruke na volanu kao da su kazaljke na časovniku, kako bi imali bolju kontrolu nad vozilom.

Druga važna stvar je pravilno podešavanje vozačkog sedišta. Vozači treba da budu udobni ali i dovoljno udaljeni od volana i komandi. Ne treba žuriti sa podešavanjem sedišta, već se treba prilagoditi svojim potrebama i osećaju udobnosti. Vožnja bez odmora takođe može biti veoma opasna kao vožnja pod uticajem alkohola. Ukoliko vozač oseti umor, treba da se odmori pre nego nastavi vožnju.

Neadekvatna obuća takođe može biti opasna tokom vožnje. Vozači treba da obuvaju adekvatnu obuću koja omogućava dobar osećaj stopala na pedali. Nikada ne treba voziti bosi ili nositi neadekvatnu obuću tokom vožnje, jer to može dovesti do nepravovremenog kočenja ili gubitka kontrole nad vozilom.

Stvari koje odvlače pažnju vozačima takođe treba izbegavati tokom vožnje. Cigarete, mobilni telefon, šminkanje ili ljubimac u krilu mogu smanjiti fokus vozača i ugroziti bezbednost u saobraćaju. Nepropisno parkiranje takođe može biti opasno za vozače, jer automobili koji ulaze u krivinu ne primete parkirani automobil na nepropisnom mestu.

Održavanje rastojanja tokom vožnje je takođe veoma važno kako bi se izbegle nezgode. Vozači treba da održavaju bezbedno rastojanje kako bi omogućili sigurnu vožnju i sprečili rizično preticanje. Takođe, treba izbegavati „nabijanje“ uz branik vozila ispred sebe kako bi se omogućilo lakše kretanje vozilima na semaforu.

U zaključku, vozači treba da budu svesni svih opasnih navika koje mogu uticati na njihovu bezbednost i bezbednost drugih u saobraćaju. Pravilna vožnja zahteva pažnju, koncentraciju i odgovornost, te je važno da vozači izbegavaju sve opasne navike koje mogu dovesti do saobraćajnih nezgoda. Sigurna vožnja je uvek prioritet, stoga treba biti svestan svih faktora koji mogu uticati na bezbednost u saobraćaju.

Milan Petrović avatar