Open AI brine da bi korisnici mogli da budu emotivno zavisni od glasa ChatGPT

Milan Petrović avatar

Open AI je kompanija koja je nedavno izjavila da bi korisnici mogli postati previše emotivno vezani za njihovog AI asistenta, Čet Dži-Pi-Ti, zbog njegovog ljudskog glasa. Kompanija tvrdi da korištenje ovog AI asistenta može dovesti do stvaranja „socijalnih odnosa sa vještačkom inteligencijom“ i smanjiti potrebu za odnosima sa stvarnim ljudima.

Izvještaj kompanije također sugerira da ova situacija može biti korisna za osobe koje se osjećaju usamljeno, ali istovremeno može negativno uticati na zdrave ljudske odnose. Slušanje informacija od AI asistenta koji zvuči kao čovjek može dovesti do prevelikog povjerenja u vještačku inteligenciju, koja također može praviti greške.

Neki korisnici već stvaraju romantične veze sa AI asistentima, što izaziva zabrinutost stručnjaka za odnose. Napredni glasovni sistem Čet Dži-Pi-Ti reaguje u realnom vremenu, oponaša ljudske reakcije poput smijeha i može procijeniti emocionalno stanje govornika na osnovu tona glasa.

Mnogi porede ovaj AI asistent sa digitalnim asistentom iz filma „Ona“ u kojem se glavni junak zaljubi. Međutim, kao u filmu, situacija može završiti nezadovoljavajuće za korisnika, jer AI asistent može imati „veze“ sa stotinama drugih korisnika.

Ovaj fenomen postavlja pitanja o granicama između stvarnih i virtuelnih odnosa, kao i o emocionalnoj povezanosti sa AI tehnologijom. Dok neki tvrde da takvi odnosi mogu biti korisni za osobe koje se osjećaju usamljeno, drugi su zabrinuti za uticaj na stvarne ljudske odnose i emocionalnu povezanost sa mašinama.

Kompanija Open AI istražuje mogućnosti korištenja njihovog AI asistenta u mnogim oblastima, od obrazovanja do zabave. Međutim, potrebno je pažljivo razmatranje i postavljanje granica kako bi se izbjegle negativne posljedice prevelike emocionalne povezanosti sa AI tehnologijom.

Ukoliko se situacija nastavi razvijati u ovom pravcu, moglo bi doći do promjena u načinu na koji ljudi komuniciraju i grade odnose, kako sa drugim ljudima, tako i sa tehnologijom. Važno je da korisnici budu svjesni potencijalnih rizika i da razmotre kako koristiti AI tehnologiju na odgovoran način.

Ukratko, AI asistenti poput Čet Dži-Pi-Ti mogu imati značajan uticaj na emocionalno povezivanje korisnika, ali istovremeno može dovesti do prekomjernog povjerenja i zavisnosti od tehnologije. Važno je da korisnici budu svjesni ovih faktora i koriste AI tehnologiju na odgovoran način kako bi izbjegli potencijalne negativne posljedice.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: