Arhitektura privedeno je tokom demonstracija na kojima su se sukobili Srbi i Albanci u severnom delu grada. Sukob je izbio nakon što je Arsenijević uzviknuo upalitelj pištaljke tokom svog govora.
Policija je uhitila Arsenijevića i jednog Albanskog muškarca koji se pobunio zbog upotrebe pištaljke. Nakon što su ih privedli, policajci su uspeli da smire situaciju i spreče dalje sukobe među poklonicima Arsenijevića i protivnicima koji su ga tada napali.
Arsenijević je lider Srpske demokratske stranke, koja se zalaže za za nezavisnost Srba. On je uhapšen i progonjen više puta ranije zbog svojih političkih stavova.
Ovo hapšenje samo je nastavak političke polarizacije na Kosovu, gde se Srpska demokratska stranka bori za prava srpske manjine, dok albanska većina nastoji da očuva svoju nezavisnost.
Kosovo je bilo žarište sukoba još od kraja devedesetih godina, kada je srpska vojska upala u pokrajinu da bi sprečila njen međunarodno priznati upad u Srbiju. Ova upala izazvala je dugogodišnju vojnu okupaciju, koja je ponovo izbila 2020. godine.
Kosovska Mitrovica, koja je podeljena na severni i južni deo, još uvek pati od etničke polarizacije i međusobne netrpeljivosti. Ova situacija često dovodi do nasilnih sukoba i hapšenja, kao u ovom slučaju.
Arsenijević i njegovi pristalice tvrde da su uhapšenja politički motivisana i da ih sprovodi albanska većina kako bi zastrašila i ućutkala Srbe. Međutim, predstavnici kosovske vlade tvrde da je hapšenje bilo zakonito i da je policija samo štitila red i mir u gradu.
Očekuje se da će ovo hapšenje izazvati nove tenzije između Srba i Albanaca na Kosovu, jer će pristalice Arsenijevića sigurno protestovati protiv postupka policije. Takođe, moguće je da će doći do novih sukoba i hapšenja u narednim danima.
Međunarodna zajednica i dalje prati situaciju na Kosovu i pokušava da smiri tenzije između Srba i Albanaca. Mnoge zemlje su već osudile hapšenje Arsenijevića i zahtevaju njegovo odmahovo puštanje na slobodu.
Srbija je takođe reagovala na hapšenje svog lidera, osudivši postupak kosovske policije i tražeći njegovo oslobađanje. Predstavnici srpske vlade su izjavili da će preduzeti sve mere kako bi zaštitili svoje građane na Kosovu.
U međuvremenu, stanovnici Kosova i dalje žive u strahu od novih sukoba i nasilja. Mnogi od njih se sećaju strahota rata devedesetih godina i plaše se da bi ponovo moglo doći do oružanih sukoba između Srba i Albanaca.
Arsenijević, iako ljuti protivnik politike albanske većine na Kosovu, zalaže se za mirno rešenje kosovskog problema i saradnju između Srba i Albanaca. On je ponovo pozvao sve strane da se uzdrže od nasilja i da traže političko rešenje koje bi bilo u interesu svih građana Kosova.
Na kraju, potrebno je naglasiti da politička situacija na Kosovu ostaje veoma složena i da će zahtevati zajedničke napore svih strana da bi se pronašlo mirno rešenje. Nadamo se da će hapšenje Arsenijevića biti samo privremena prepreka na putu ka stabilnosti i pomirenju na ovom spornom području.